Loading…
Kështu trupi na bën të kuptojmë se po e teprojmë me kripën
  • 20/10/2018 | 14:01

Kështu trupi na bën të kuptojmë se po e teprojmë me kripën

Ka të paktën 7 shenja që tregojnë konsumin e tepruar të natriumit, por është një gjë që mund të korrigjohet: thjesht hiqni zakonet e këqija


Truri humbet goditjet

Një studim kanadez 2011 i kryer mbi 1200 të rritur të ulur tregoi se konsumimi i ushqimeve të pasura me natrium rritë shanset për të vuajtur nga rënia njohëse. Kjo është arsyeja pse është mirë të mbahet kripa në kontroll me moshën, në mënyrë që të mbrohet funksioni i trurit.

Etja është jashtë kontrollit

Ushqimet që përmbajnë një përqindje të lartë të natriumit (mendoni për patate të skuqura, por jo vetëm) ju bëjnë të etur, sepse kripa ndikon negativisht në balancën e lëngjeve në trup, duke u siguruar që ky i fundit të shkojë në rezervë uji. Këtu është shpjeguar përse pas një dite të mrekullive gastronomike, ne synojmë të pimë më shumë se ç’duhet.

Ndiheni të fryrë

Një natë e vetme me një koncentrim të lartë të ushqimeve të kripura është e mjaftueshme për të gjetur veten të fryrë si balona të nesërmen. Një gjendje fizike e njohur si “edemë” dhe që, sipas studiuesve të Klinikës Mayo, mund të tregojë si një tejkalim të natriumit në dietë ashtu edhe një patologji të fshehur. Zgjidhja më e thjeshtë është eliminimi i kripës nga dieta: për ta bërë këtë, lexoni me kujdes etiketat e ushqimit, vendosni për versionet e ulëta të natriumit dhe gatuajini në shtëpi (d.m.th. shmangni ushqimet e gatshme), në mënyrë që të kontrolloni kripën.

Vuani nga gurët në veshka

Shumë kripë mund të dëmtojë funksionin e veshkave, sepse rrit përqendrimin e proteinave në urinë, të cilat janë një rrezik i madh për sëmundjen e veshkave dhe gjithashtu inkurajon formimin e gurëve, të cilat mund të shkaktojnë edhe dhimbje të dhunshme. Për të shmangur problemin (dhe nuk vuani më), gjëja më e mirë është të konsultoheni me një nutricionist, në mënyrë që të përdorni një dietë të ulët natriumi.

Ulçera e stomakut zhvillohet

Sipas një studimi të botuar në revistën “Infeksioni dhe imuniteti”, një tejkalim i natriumit do të lidhej me praninë e ulçerave dhe tumoreve të stomakut në kafshë. Megjithëse kërkimi i mëtejshëm është i nevojshëm për të konfirmuar atë që është zbuluar, rezultatet e arritura deri më tani u sugjerojnë njerëzve një kujdes të caktuar në konsumin e kripës, në mënyrë që të mos dëmtohen muret e stomakut.

Rrit presionin e gjakut

Sipas Shoqatës Amerikane të Zemrës, konsumi optimal i kripës duhet të jetë vetëm 1,500 miligramë në ditë. Megjithatë, është për të ardhur keq që mesatarisht amerikanët arrijnë pothuajse 3,400 miligramë në ditë: një shtesë prej më shumë se dyfishi i dozës së rekomanduar, e cila ka gjasa të rrisë ndjeshëm presionin, duke e bërë më të vështirë për zemrën të pompojë gjakun. Kjo është arsyeja pse është e këshillueshme që të kontaktoni mjekun tuaj për një dietë të ulët të kripës në mënyrë që të rregulloni presionin.

Bollëku i kripës në tryezë

Është e padobishme të monitorohet sasia e kripës në ushqim nëse pastaj e teproni me atë në shakerin e kripës. Për të zgjidhur problemin, është e preferueshme që ta mbani larg tavolinës, edhe më shumë nëse përdoret për të ngrënë ushqime të gatshme, të cilat siç e dimë janë shumë të pasura me natriumi.

 

Më të fundit
...
  • 22/03/2019 | 23:46
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë