Loading…

Këta janë anëtarët e rinj të Bordit të RTK’së, u votuan nga Kuvendi

  • 06/12/2021 | 20:56

Këta janë anëtarët e rinj të Bordit të RTK’së, u votuan nga Kuvendi

Kuvendi i Kosovës ka zgjedhur Bordin e ri të Radio Televizionit të Kosovës( RTK), ku në mesin e tyre janë katër gra dhe katër burra. Ndërsa Kuvendi ka dështuar për të zgjedhur një anëtar të bordit nga komuniteti serb pasi asnjë nga kandidatët nuk i ka marrë votat e nevojshme, për çka edhe do të ripërsëritet konkursi, shkruan Gazeta Metro.


Në bazë të votimit, anëtarë të Bordit të RTK-së janë zgjedhur:

Fatmire Lumi Qehaja – anëtare;

Arta Berisha – anëtare;

Albulena Mehmeti – anëtare;

Shurkije Rama – anëtare;

Driton Hetemi – anëtar;

Besnik Boletini – anëtar;

Safat Kabashaj – anëtar;

Bekim Sele – anëtar.

Ndërsa sipas shortit, deputetët kanë zgjedhur edhe mandatin e anëtarëve të bordit të RTK’së.

Tre anëtarë që do të jenë me mandat katërvjeçar janë Safet Kabashi, Bekim Sele dhe Driton Hetemi.

Tre anëtarë të bordit të RTK’së që do të kenë mandatin dyvjeçar janë: Besnik Boletini, Shukrije Rama dhe Arta Berisha.

Dhe me mandat trevjeçar janë Albulena Mehmeti dhe Fatime Lumi Qehaja.

Gjithashtu duhet theksuar se kryeparlamentari Konjufca tha se nga radhët e komunitetit serb nuk është zgjedhur asnjë anëtar, me ç’rast duhet të përsëritet konkursi./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë