Loading…

Këta janë ‘rekordmenët’ e Kampionatit Europian

  • 11/06/2021 | 09:42

Këta janë ‘rekordmenët’ e Kampionatit Europian

Ja kush mban disa nga rekordet në histori të Kampionatit Europian.


Nesër fillon Kampionati Europian, me ndeshjen e parë në program mes Turqisë dhe Italisë.

Lajmi, ju prezanton disa nga ekipet dhe futbollistët që kanë shkruar histori në këtë kompeticion.

Kombëtaret që e kanë fituar më së shumti Kampionatin Europian janë: Gjermania dhe Spanja që e kanë fituar nga tri herë.

Kombëtarja me më së shumti pjesëmarrje në “Euro”: Gjermania 10 herë pjesëmarrëse.

Kombëtarja me më së shumti gola të shënuar dhe të pësuar: Franca me 86 gola të shënuar dhe 63 të pranuar.

Futbollistët me më së shumti gola: Cristiano Ronaldo 9 gola të shënuar, së bashku me Platinin.

Futbollisti me më së shumti asistime: Karel Poborsky 8 asistime.

Futbollisti me më së shumti ndeshje të zhvilluara: Cristiano Ronaldo me 21 ndeshje.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë