Loading…
Këtë dhimbje të gjithë e injorojnë, por ajo sjell invaliditet të përhershëm
  • 21/04/2019 | 23:23

Këtë dhimbje të gjithë e injorojnë, por ajo sjell invaliditet të përhershëm

Shumica e njerëzve kanë dhimbje në shpinë të paktën një herë në jetën e tyre, njëra nga arsyet më të zakonshme për të shkuar te mjeku, por edhe një nga shkaqet kryesore që çon drejt aftësisë së kufizuar ose invialitetit, transmeton Gazeta Metro.


Për fat të mirë, mund të merren masa për të parandaluar ose zvogëluar dhimbjen e shpinës.

Nëse një trajtim i thjeshtë në shtëpi brenda pak javësh nuk kryen punë, duhet të kontaktoni mjekun tuaj.

Masazhi, stërvitjet ose medikamentet mund të largojnë ose zvogëlojnë dhimbjen, në të kundërtën nevojitet ndërhyrja kirurgjikale, transmeton KosovaPress.

Disa nga shkaqet më të zakonshme të dhimbjes së shpinës janë qëndrimi ulur për një kohë të gjatë – një pasojë e mënyrës bashkëkohore të jetës dhe punës.

Shenjat e dhimbjeve në shpinë:

Dhimbje në muskuj

Dhimbje therëse

Dhimbje në këmbë

Lëvizje e kufizuar

Kur duhet vizituar mjekun?

Në shumicën e rasteve, dhimbja gradualisht zhduket me kujdes shtëpiak dhe vetëkujdesje, zakonisht brenda dy javësh. Nëse dhimbja vazhdon, kontaktoni një mjek.

Në raste të rralla dhimbja e shpinës mund të sinjalizojë një problem serioz mjekësor. Është e nevojshme për të kërkuar ambulancë nëse dhimbja në shpinë shkakton:

dhimbje në zorrë

probleme me urinimin

rritja e temperaturës së trupit

dhimbje të forta në shpinë

dhimbje që mund të shkaktojnë rrëzim

paaftësia për të ecur ose lëndime tjera

Po ashtu, duhet kërkuar ndihmën e mjekut nëse dhimbjet në shpinë:

-përhapen përgjatë një ose të dy këmbëve, veçanërisht nëse shtrihet nën gjunjë

– sjell deri në dobësi dhe mpirje ose djegie në një ose të dy këmbët

– vjen deri te humbja e pashpjegueshme e peshës

Gjithashtu, kontakto mjekun tuaj nëse keni dhimbje në shpinë dhe nëse keni një histori të trajtimit të kancerit, osteoporozës, përdorimin e steroideve, alkoolit ose drogës.

Më të fundit
...
  • 25/08/2019 | 15:17
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë