Loading…

Këtë fjali nuk duhet t’u thoni kurrë fëmijëve tuaj

  • 04/05/2021 | 20:11

Këtë fjali nuk duhet t’u thoni kurrë fëmijëve tuaj

Një prej gjërave që ju nuk duhet t’ua thoni fëmijëve kur u kërkojnë diçka për të blerë, është “Nuk mund ta përballojmë atë”, shkruan Gazeta Metro.


Kjo frazë, sipas ekspertëve, përçon pasiguri në fëmijët tuaj- sepse ata do të fillojnë të ndjenjë se prindërit e tyre nuk kanë kontroll mbi gjendjen financiare të shtëpisë.

Zgjidhni një mënyrë tjetër që të refuzoni kërkesën e fëmijës suaj.

“Ne nuk mund ta blejmë atë, sepse jemi duke kursyer para për diçka shumë më të rëndësishme”, mund të jetë një nga fjalitë që është më mirë të drejtoni ndaj fëmijës.

Brenga për financat është problemi më i madh i një familje, ndërsa nëse kemi mosmarrëveshje rreth tyre, fëmijët mund të dëgjojnë dhe të brengosen. Në vend të kësaj është mirë tu shpjegoni se financat janë menaxhim i të hollave dhe nëse dëshiron fëmija mund t`ia mësoni se si bëhet./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë