Loading…

Këtë mjet të kuzhinës nuk duhet ta vendosni kurrë në enëlarëse

  • 13/01/2022 | 22:20

Këtë mjet të kuzhinës nuk duhet ta vendosni kurrë në enëlarëse

Enëlarëset janë një nga aparatet elektrike më të përdoruar në shtëpitë tona.


Ato janë shumë të mira për larjen e enëve, por është një mjet i kuzhinës që nuk duhet të vendoset kurrë në të, transmeton lajmi.net.

Bëhet fjalë për thikën, por cila është arsyeja që nuk duhet t’i vendosni ato kurrë në enëlarëse?

Temperaturat e larta të kombinuara me lagështinë mund të dëmtojnë dorëzën dhe tehun e thikës, veçanërisht nëse është prej çeliku të karbonit, pasi ndryshket më lehtë.

Thikat preken edhe nga kërcitjet gjatë larjes, ku lëshohen avionë uji që mund të lëvizin një thikë që nuk është ngjitur mirë dhe si pasojë mund të godasë një enë tjetër.

Përveç kësaj, detergjenti me kalimin e kohës zbardh thikat dhe tehet bëhen më pak të mprehta.

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë