Loading…

Këto 2 erëza të njohura mund të përmbajnë sasi të mëdha të metaleve të rënda

  • 15/11/2021 | 18:21

Këto 2 erëza të njohura mund të përmbajnë sasi të mëdha të metaleve të rënda

Barishtet dhe erëzat e thata janë shtesa të jashtëzakonshme në ushqime, si për sa i përket shijes ashtu edhe përfitimeve shëndetësore.


Por tani, një raport i ri thotë se shumë prej tyre përmbajnë sasi “shqetësuese” të metaleve të rënda si arseniku, plumbi dhe kadmiumi – duke përfshirë dy nga më të njohurat, rigon dhe trumzë.

Consumer Reports publikoi së fundmi një studim ku ekipi i tij testoi 126 produkte nga disa prej markave më të mëdha të erëzave dhe bimëve në mbarë botën, duke përfshirë McCormick, Whole Foods, Trader Joe’s dhe të tjerë.

Ndërsa metalet e rënda u gjetën në erëza dhe barishte të thata nga të gjitha kompanitë e ndryshme, rigoni dhe trumza kishin nivele që ekspertët thanë se “tejkalonin sasinë maksimale që dikush duhet të konsumonte në një ditë”. Edhe më keq, ky ishte një problem pa marrë parasysh markën apo produktin.

Ata thonë se ka akoma më shumë punë për të bërë, por ata supozojnë se kjo është për shkak të faktit se pjesa më e madhe e tokës ku rriten këto barishte dhe erëza është plot me pesticide dhe kimikate që futen në vetë bimët.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë