Loading…

Këto janë 10 makinat më të shpejta të policisë në SHBA (Foto)

  • 18/05/2017 | 22:01

Këto janë 10 makinat më të shpejta të policisë në SHBA (Foto)

Çdo ditë, miliona drejtues automjetesh përreth globit qarkullojnë me dijeninë se policia monitoron e patrullon rrugët.


Por edhe përse mendohet se veturat e policisë janë të prodhimeve standarde të kompanive të ndryshme, kjo nuk është plotësisht e vërtetë.

Përkundrazi, një pjesë e tyre janë ndërtuar me pjesë speciale për t’i bërë më rezistente dhe më të shpejta. Më poshtë janë renditur edhe 10 llojet e makinave më të mira e më të shpejta të përdorura nga policia amerikane:

1.Ford Police Interceptor Utility: 3.7L AWD 304 kuaj fuqi. Nga 0-100 km për 7,99 sekonda. Shpejtësia maksimale: 212 km/orë

2.Chevrolet Tahoe 5.3L RWD: 355 kuaj fuqi. Nga 0-100 km për 7,97 sekonda. Shpejtësia maksimale: 212 km/orë.

3.Chevrolet Caprice 3.6 RWD: 301 kuaj fuqi. Nga 0-100 km për 7,91 sekonda. Shpejtësia maksimale: 236 km/orë.

4.Ford Police Interceptor Sedan 3.5L FWD: 288 kuaj fuqi. Nga 0-100 km për 7,78 sekonda: Shpejtësia maksimale: 214 km/orë.

5.Ford Police Interceptor Sedan 3.7L AWD: 305 kuaj fuqi. Nga 0-100 km për 7,43 sekonda: Shpejtësia maksimale: 214 km/orë.

6.Ford Police Interceptor Utility 3.5L EcoBoost AWD 365 kuaj fuqi: Nga 0-100 km për 6,40 sekonda. Shpejtësia maksimale: 209 km/orë.

7.Dodge Charger 5.7L RWD: 370 kuaj fuqi. Nga 0-100 km për 6,17 sekonda: Shpejtësia maksimale: 241 km/orë.

8.Chevrolet Caprice 6.0L RWD: 355 kuaj fuqi. Nga 0-100 km për 6,11 sekonda: Shpejtësia maksimale: 250 km/orë.

9.Dodge Charger 5.7L AWD: 370 kuaj fuqi. Nga 0-100 km për 6,05 sekonda. Shpejtësia maksimale: 241 km/orë.

10.Ford Police Interceptor Sedan 3.5L EcoBoost AWD: 365 kuaj fuqi. Nga 0-100 km për 5,70 sekonda. Shpejtësia maksimale: 241 km/orë.

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë