Loading…

Këto janë 6 tanket më të shtrenjta në botë

  • 07/12/2021 | 21:09

Këto janë 6 tanket më të shtrenjta në botë

Tanku, sot një mjet i fuqishëm ushtarak i armatosur që shërben si mbështetje për këmbësorinë ose veprimet e vetme, së pari u shfaq në Britani të Madhe dhe më pas në Francë dhe Gjermani.


Nga prototipi i prodhuar në vitin 1916, nuk ishte shumë kohë para se makina me shenjën Markun të shkojë në prodhim serik.

Ishte ky tanku i parë dhe kishte formën e paralelogrameve. Ishte i armatosur me dy topa 57 mm dhe katër armë, tetë metra i gjatë, 4.2 i gjerë dhe 2.2 metra i gjatë. U përdor për herë të parë gjatë Luftës së Parë Botërore, kundër gjermanëve në lumin Somi më 15 nëntor 1916.

Që atëherë, teknologjia ushtarake ka ndryshuar fuqishëm, por tanket kanë mbetur një pjesë e rëndësishme e çdo inventari ushtarak. Rezervat e sotme janë shumë më të forta dhe më të shtrenjta se të parat. Më poshtë ju paraqesim disa nga tanket më të shtrenjta.

Arjun Mk II i Indisë në vlerë 6 milionë dollarë

Ky tank i përket një klase më të lartë, me peshë mbi 58 tonë dhe mund të arrijë një shpejtësi maksimale prej 70 km/h. Posedon top 120 mm që mund të depërtojë në armaturën më të trashë, dhe dy armë, një 7.62 mm me ngarkesë shpërthyese dhe një të rregullt 12.7 mm.

Merkava i Izraelit në vlerë 6 milionë dollarë

Ushtria izraelite është shumë krenare për këtë tank që është përshtatur me kushtet e shkretëtirës dhe kryesisht i përbërë nga pjesë amerikane. Ndryshe nga dizajni standard me motorin në pjesën e pasme të rezervuarit, Merkava ka një motor në anën e përparme. Ai arrin një shpejtësi prej 64 km/h, posedon top 120 mm, dy armë automatike 7.62 mm, një 12.7 mm dhe minahedhës 60 mm. Është kryesisht një tank mbrojtës, andaj ka një koleksion kaq të madh armësh.

Abrams M1A2 amerikan në vlerë 6.21 milionë dollarë

Deri kohët e fundit ai u konsiderua si tanku më i mirë në botë dhe pa dyshim ka marrë pjesë në më së shumti luftëra në botë. Fuqia e tij mbështete në topin 120 mm, artileritë 7.62 mm dhe 12.7 mm. Shpesh krahasohet me leopardin më të lirë gjerman 2. Blinda kryesisht përbëhet nga uraniumi i varfër, që i jep dendësi më të madhe çelikut dhe është radioaktiv në nivel minimum.

Leopardi gjerman 2 në vlerë 6.8 milionë dollarë

Peshon 68 tonë, por pavarësisht kësaj arrin shpejtësi prej 72 km/h duke iu falënderuar gjeneratës më të re të motorëve prej 1500 kuaj fuqi. Leopard 2 është i specializuar për luftë të afërt dhe ka blindë shumë të rëndë. Posedon top 120 mm me dy artileri prej 7,62 mm.

Armata T-14 ruse në vlerë 7.8 milionë dollarë

Ai përfaqëson një brez të ri të tankeve kryesore luftarake ruse. Risia më e rëndësishme në këto tanke është kupola pa pilot. Ekuipazhi prej tre vetash është vendosur në një kapsulë të posaçme në pjesën e përparme, derisa armatimi dhe elektronika ndodhet në kupolë.

Arma kryesore është topi 125 mm dhe tanku arrin një shpejtësi prej 70-90 km/h, e cila është shumë më e madhe se çdo tank tjetër modern.

Lloji 10 ose TK-X japonez në vlerë 8.4 milionë dollarë

Tanku më modern dhe kryesor luftarak i ushtrisë japoneze. Prototipi i tankut të ri të vitit 2010 është në prodhim serik dhe ka qenë në përdorim që nga viti 2012. I lehtë dhe elegant, peshon pak më shumë se 40 tonë dhe mund të arrijë 70 km/h. Është i blinduar me top prej 120 mm, me artileri 12.7 mm dhe 7.62 mm.

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë