Loading…
Këto janë nëntë qytetet më të shtrenjta në botë për të jetuar
  • 06/09/2018 | 22:10

Këto janë nëntë qytetet më të shtrenjta në botë për të jetuar

Qytetet evropiane ia kanë arritur t’i sfidojnë kundërshtarët aziatik si vendet më të shtrenjta për të jetuar në botë, thotë një indeks i ri.


Ky indeks i ekzaminon qytetet më të lira dhe më të shtrenjta në botë duke i krahasuar faktorët si pagat dhe çmimet e më shumë se 150 gjësendeve – duke përfshirë bukën, verën, cigaret, derivatet, etj.

Kostoja e jetesës së çdo qyteti renditet në krahasim me Nju Jorkun, ku Nju Jorku ka një rezultat indeksi prej 100 pikëve dhe një pikë më shumë do të thotë 1 për qind rritje në kostot e jetesës.

Ky quhet Indeksi i Kostos së Jetesës në Botë.

Kostoja e jetesës në Azi është duke u rritur shumë shpejt ku qytetet si Singapori, Hong Kongu dhe Seuli, ku në dy renditjet e fundit qytetet aziatike kanë dominuar.

Sidoqoftë, më poshtë e gjeni renditjen e top nëntë qyteteve më të shtrenjta në botë për të jetuar!

9. Tel Aviv, Izrael – 103 pikë

8. Kopenhagë, Danimarkë – 105 pikë

7. Seul, Kore Jugore – 106 pikë

6. Gjenevë, Zvicër – 106 pikë

5. Oslo, Norvegji – 107 pikë

4. Hong Kong – 111 pikë

3. Cyrih, Zvicër – 112 pikë

2. Paris, Francë – 112 pikë

1. Singapor – 116 pikë.

 

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë