Loading…

Këto janë problemet që i kanë njerëzit që flenë më shumë se 8 orë

  • 06/11/2021 | 20:20

Këto janë problemet që i kanë njerëzit që flenë më shumë se 8 orë

Të gjithë ata që duan të ndjekin një mënyrë jetese të shëndetshme e dinë se nuk duhet të flemë më pak se tetë orë.


Por shumë pak njerëz e dinë se nuk rekomandohet të flesh më shumë se kaq, pra 8 orë.

Në fakt, gjumi i tepërt, si dhe mungesa e gjumit mund të dëmtojnë shëndetin tonë, thonë ekspertët.

Këtu janë disa arsye pse gjumi i tepërt është i keq për shëndetin tonë

Probleme me mbipeshën

Studime të ndryshme tregojnë se periudhat e shkurtra ose të gjata të gjumit lidhen me diabetin dhe obezitetin.

Ky fakt nuk është aq i dukshëm, por mjekët pohojnë se kur flemë më shumë, lëvizim më pak, gjë që është një arsye tjetër për të fituar peshë.

Zgjohemi vonë dhe nuk kemi kohë për aktivitet fizik.

Probleme me depresionin

Njerëzit që kanë çrregullime depresive gjithashtu kanë probleme me gjumin. Ndonjëherë, në raste të ndryshme të problemeve me depresionin, njerëzit flenë më shumë se zakonisht.

Është një rreth vicioz sepse gjumi i tepërt shkakton lodhje.

Flini gjithnjë e më shumë dhe nuk dëshironi të ngriheni nga shtrati në mëngjes, asgjë nuk ju emocionon dhe këto simptoma ju çojnë në depresion.

Sëmundje të zemrës

Nëse flini shumë gjatë, jo vetëm që do të humbni orët e çmuara, por do të keni një predispozicion ndaj sëmundjeve të zemrës.

Në ditët e sotme, sëmundjet e zemrës janë një nga shkaqet kryesore të vdekjes, kështu që nëse flini më shumë se tetë orë do të rrisni shanset për të pasur një atak në zemër me 34%.

Dhimbje koke

Mungesa e gjumit shkakton dhimbje koke, por e njëjta gjë ndodh kur flemë më shumë seç duhet.

Nuk duhet të qëndrojmë shumë gjatë në shtrat, edhe gjatë fundjavave dhe festave. Përndryshe, do të zgjohemi me dhimbje koke të tmerrshme.

Probleme me kujtesën

Sipas studimeve të fundit, gjumi i tepërt ndikon në punën e trurit tonë. Për më tepër, nëse zgjoheni në mes të natës, nuk keni bërë mjaftueshëm gjumë të thellë, kështu që zgjoheni.

Kjo ndikon në funksionet njohëse të trurit dhe aftësinë për t’u përqendruar dhe mbajtur mend detajet.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë