Loading…

Këto janë rrogat e këshilltarëve të presidentit, kryetarit të Kuvendit dhe kryeministrit sipas Ligjit të Pagave

  • 25/02/2019 | 13:14

Këto janë rrogat e këshilltarëve të presidentit, kryetarit të Kuvendit dhe kryeministrit sipas Ligjit të Pagave

Deputetët e Kuvendit të Kosovës më 2 shkurt kanë miratuar Ligjin për Pagat në sektorin publik, ndërsa Ligji ka hyrë në fuqi automatikisht pasi presidenti Hashim Thaçi nuk e ka kthyer për plotësime shtesë.

Ky Ligj pritet të rregulloj pagesën e të punësuarve që marrin rroga nga buxheti i shtetit, ku koeficienti më i lartë është 10 dhe më i ulëti është 1, kurse vlera monetare e koeficientit për vitin e parë do të jetë 239 euro.

Në bazë të Ligjit për Paga të cilin e ka siguruar Telegrafi, ndryshime në paga ka pasur edhe për këshilltarët e Presidencës, Kuvendit dhe Qeverisë së Kosovës.

Në kuadër të tyre, pagën më të lartë pritet ta kenë shefat e personelit në Kuvend dhe Qeveri, të cilët në bazë të koeficientit 7.75 ata do të paguhet 1,852.25 euro, ndërsa shefi i kabinetit në Presidencë dhe Qeveri do të paguhet 1,493.75 euro, pasuar nga zëvendësshefi i personeli në Kuvend që do të paguhet me koeficientin 6.5 apo 1,553.50 euro.

Sipas Ligjit, këshilltari i Kryetarit të Kuvendit do ta ketë pagën 1,434 euro, ndjekur nga këshilltari politik 1 në Presidencë dhe Qeveri që do të paguhet me koeficientin 5 apo 1,195 euro ashtu sikurse këshilltari i lartë politikë 2 në Qeveri, ndërsa këshilltar politik 2 në Qeveri do të merr pagë 908.2 euro.

Shef i Protokollit në Presidencë dhe Qeveri do të paguhet sipas koeficientit 4.7 apo 1,123.30 euro.

Këshilltar i Grupit Parlamentar do të merr pagë 884.30 euro, ndërsa asistenti i Kryetarit të Kuvendit do të paguhet 836.5 euro.

Sipas nenit 34, ky Ligj hyn në fuqi nëntë muaj pas publikimit në Gazetën Zyrtare të Republikës së Kosovës.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë