Loading…

Këto janë shenjat që trupi juaj iu dërgon kur keni stres të tepërt

  • 17/11/2019 | 23:37

Këto janë shenjat që trupi juaj iu dërgon kur keni stres të tepërt

Stresi është reagimi ynë ndaj situatave të dëmshme që përkeqëson shëndetin tonë fizik dhe mendor me kalimin e kohës dhe në pjesën më të madhe të kohës, njerëzit mund të njohin shenjat e stresit, transmeton Gazeta Metro.


Fakti që jemi kaq të ndjeshëm ndaj stresuesve të ditës do të thotë që rrezikojmë veten për çështje shëndetësore, andaj duhet kushtuar vëmendje situatave që mund të shkaktojnë ndonjë nga simptomat e mëposhtme:

Dhimbje koke të shpeshta

Shumica e dhimbjeve që ndiejmë mund të shkaktohen nga dhimbja e kokës. Ne nën ndërgjegje tensionojmë muskujt rreth qafës dhe shpatullave gjatë punës ose kur flemë, gjë që nga ana tjetër shkakton dhimbje koke. Këto dhimbje zakonisht ndjehen edhe në ballë ose në pjesën e pasme të kokës dhe qafës. Dhimbja është zakonisht e shurdhër, por e vazhdueshme, dhe ju mund të ndjeni presion gjithashtu. Ata janë lloji më i zakonshëm i dhimbjes së kokës tek të rriturit, prandaj bëni një favor dhe praktikoni disa taktika që lehtësojnë stresin për t’i hequr qafe ato.

Dhimbje trupi

Ndonjëherë është e vështirë të përcaktosh ndryshimin midis dhimbjeve të lidhura me stresin dhe dhimbjes së stërvitjes. Sipas shëndetit të përditshëm, kur stresojmë, sistemi ynë nervor simpatik aktivizon përgjigjen e luftimit. Më pas gjaku u dërgohet grupeve kryesore të muskujve që rrisin tensionin e muskujve dhe ju përgatisin për të luftuar ose ikur nga një situatë. Nëse nuk ndërmerrni asnjë veprim, muskujt mund të bëhen të lënduar ose të dhimbshëm

Jeni gjithmonë të sëmurë

Nëse jeni gjithmonë nën mot me grip, një ftohje ose ndonjë sëmundje tjetër, ka një shans që mund të jetë nga ushqimi i dobët ose stresi. Hormoni kryesor që rritet kur jeni i stresuar është kortizoli, i cili mund të ndikojë negativisht në sistemin tuaj imunitar. Kur jeni të ekspozuar ndaj kortizolit për periudha të gjata kohore, trupi juaj mund të jetë më i ndjeshëm ndaj sëmundjes.

Rritja e djersitjes

Arsyeja pse djersitemi kur stresohemi është mjaft interesante. Disa shkencëtarë thonë se djersitja luan një rol evolucionar në dërgimin e sinjaleve paralajmëruese për njerëzit përreth nesh. Djersa nga stërvitja dhe djersa nga stresi prodhohen ndryshe. Wall Street Journal shpjegon se djersa e shkaktuar nga stresi është nga gjëndrat apokrine dhe nxitet nga adrenalina, hormoni që bën që ne të reagojmë shpejt kur të gjendemi në një situatë kërcënuese. Nëse do të keni një takim stresues biznesi, vishni ngjyra të errëta në rast nevoje.

Mungesa e përqendrimit

Kur ndjehet sikur mendja juaj po tërhiqet në çdo drejtim dhe nuk duket se mund të përfundoni asgjë në kohë, nivelet e stresit tuaj mund të jenë fajtorë. Stresi mund të ndikojë vërtet aftësinë tuaj për të menduar qartë dhe përqendruar.

Rraskapitje

Truri ynë ka një sasi të caktuar të depozitimit afatshkurtër për mbajtjen e kujtimeve. Kur keni një përgjigje emocionale ndaj diçkaje, truri juaj bën një shënim se memoria është e rëndësishme dhe përpiqet ta ruajë atë.

Kjo shkon mirë derisa të filloni të stresoheni. Stresi çon në një gjendje të ngritur emocionale, kështu që ju filloni t’i thoni trurit tuaj t’i ruajë të gjitha. Fatkeqësisht përpjekja për të ruajtur shumë informacione mund t’ju lë të ndjeheni të drenazhuar.

Uria dhe shtimi i peshës

Dieta dhe stërvitja janë çelësat për të mbajtur një peshë të shëndetshme. Por, kur shtoni nivele të stresit kronik në përzierje, gjërat mund të marrin tjetër drejtim. Edhe nëse zakonisht hani mirë dhe stërviteni, stresi i lartë kronik mund t’ju parandalojë të humbni ose të shtoni peshë. /gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë