Loading…
Këto janë shkaqet dhe llojet e alergjisë
  • 18/04/2019 | 11:41

Këto janë shkaqet dhe llojet e alergjisë

Një alergji është një përgjigje e sistemit imunitar ndaj një substance të huaj që nuk është zakonisht e dëmshme për trupin tuaj. Ato mund të përfshijnë ushqime të caktuara, polen, ose çfarëdo qoftë që ndikon në sistemin imunitar, transmeton Gazeta Metro. 


Puna e sistemit tonë imunitar është që të mbajë shëndetshëm trupin tonë duke luftuar patogjenët e dëmshëm. Ai e bën këtë duke sulmuar çdo gjë që mendon se mund të vërë trupin tuaj në rrezik. Në varësi të alergjenit, kjo përgjigje mund të përfshijë inflamacion, teshtimë ose një sërë simptomash të tjera.

Studiuesit nuk janë saktësisht të sigurt pse sistemi imunitar shkakton një reaksion alergjik kur një substancë e huaj normalisht e padëmshme hyn në trup. Alergjitë kanë një komponent gjenetik, që do të thotë se ato mund të kalohen nga prindërit tek fëmija. Megjithatë, vetëm një ndjeshmëri e përgjithshme ndaj reaksionit alergjik është gjenetik. Alergjitë specifike nuk kalojnë poshtë. Për shembull, nëse nëna juaj është alergjike ndaj butakëve, kjo nuk do të thotë se ju do të jeni shumë.

Sipas Kolegjit amerikan të alergjive, astmës dhe imunologjisë, llojet e zakonshme të alergjive përfshijnë:

drogat: penicilina, sulfa

ushqimet: gruri, arra, qumështi,

insektet: butak, vezë , grerëzat, mushkonjat myk

barërat: barërat e këqija, dhe pemë, si dhe rrëshirë nga bimë të tilla

Alergjitë sezonale, i njohur edhe si ethe, janë disa prej alergjive më të zakonshme. Këto janë shkaktuar nga polen lëshuar nga bimët. /gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë