Loading…

Këto janë ushqimet që ju bëjnë të ndiheni të lodhur

  • 22/03/2017 | 20:32

Këto janë ushqimet që ju bëjnë të ndiheni të lodhur

Të ngrënit shëndetshëm dhe mirë do të thotë më shumë energji, ndërsa e kundërta lidhet me plogështinë mërzitjen. Disa ushqime kanë aftësinë të na furnizojnë me energji ose të na e shterojnë atë.


Ja disa nga ushqimet që ju shterojnë energjitë dhe ju bëjnë të ndiheni të lodhur që në mëngjes:

Tërshëra
Ushqimi klasik i mëngjesit mund të shkaktojë prodhimin e melatoninës në sajë të karbohidrateve dhe vitaminës B6. Kombinojeni me protein dhe yndyrna të shëndetshme për mos t’u ndjerë të lodhur.
Bananet
Janë të pasura me kalium, por gjithashtu kanë nivele të larta të magnezit, mineral i cili i tregon muskujve dhe sistemin nervor të çlodhen.
Fruta të thata
Bajamet dhe arrat janë veçanërisht të pasura me magnez. Nëse ju nuk keni mangësi të këtij minerali, nuk do të ndiheni të lodhur, por nëse trupi juaj ka mungesa të këtij minerali do ta kaplojë lodhja menjëherë.
Bulmet
Bulmeti përmban edhe kalcium dhe triptofan, dhe nxit absorbimin e këtij të fundit.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë