Loading…

Këto janë ushqimet që shkaktojnë plakjen dhe rrudhat në lëkurë

  • 30/06/2020 | 16:03

Këto janë ushqimet që shkaktojnë plakjen dhe rrudhat në lëkurë

Deri tani, ne e dimë se ajo që ne konsumojmë ka rëndësi dhe ndërsa plakemi, bëhet edhe më e rëndësishme për ne të jemi vigjilentë në lidhje me ushqimet që po hamë dhe cilat nuk jemi duke i shmangur.


Kjo bëhet veçanërisht e vërtetë kur bëhet fjalë për ta mbajtur lëkurën tonë të pastër dhe të shëndetshme.

Ndërsa ushqime të caktuara ndihmojnë në ndërtimin e kolagjenit dhe përshpejtimin e rigjenerimit të qelizave të lëkurës, ushqimet e tjera përshpejtojnë procesin e plakjes dhe bëjnë që lëkura të duket e thatë, e fryrë dhe e rrudhur.

Si rregull i përgjithshëm, provoni t’i zëvendësoni ushqimet e treguara më poshtë, me ato të përpunuara minimalisht, të pasura me lëndë ushqyese që përmirësojnë prodhimin e kolagjenit dhe elasticitetin e lëkurës.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë