Loading…

Këto janë ushqimet që sjellin fat nëse i keni në tryezë sonte

  • 01/01/2022 | 22:41

Këto janë ushqimet që sjellin fat nëse i keni në tryezë sonte

Në kultura të caktuara, disa ushqime besohet se sjellin fat, ndaj ju sugjerojmë t’i shtoni në menunë tuaj.


Zakonet ndryshojnë nga kultura në kulturë, por pavarësisht vendndodhjes gjeografike, rrushi, perimet jeshile, peshku, bishtajore dhe ëmbëlsira shihen më shpesh si ushqime që sjellin lumturi.

Bizele të zeza

Ngrënia e bizeleve të zeza në natën e Vitit të Ri është një traditë e respektuar.

Nuk duhet ngatërruar me bizelet e gjelbra.

Bizelet e zeza janë në fakt një lloj fasule.

Ka disa arsye të ndryshme pse ato lidhen me lumturinë në natën e ndërrimit të viteve.

Një teori e forcon traditën në Luftën Civile, kur ushtarët e Unionit pushtuan furnizimet ushqimore të ushtrisë Konfederate, duke lënë pas vetëm këtë fasule.

E dyta është e ankoruar në historinë afrikano-amerikane, ku skllevërit e sapoçliruar festuan Shpalljen e Emancipimit të janarit 1863 me pjatat me bizele te zeza- një nga ushqimet e pakta në dispozicion të skllevërve.

Por teori të tjera e datojnë reputacionin e lumtur të bishtajoreve që nga Egjipti i lashtë, duke sugjeruar se ngrënia e bizeleve – një perime e disponueshme edhe për skllevërit më të varfër – ishte një mënyrë për të treguar përulësi ndaj perëndive.

Provojini ato një pjatë dytësore.

Lakra e thartë

Lakra turshi është një ushqim i vërtetë vetëm për ditët e dimrit, ndaj është mirë ta hani në sasi sa më të madhe.

Me ndihmën e lakër turshi, trupi juaj pasurohet me shumë lëndë ushqyese të dëshirueshme.

Perimet jeshile, të tilla si lakra jeshile ose lakra, imitojnë kartëmonedha letre.

Tortë

Kur torta nuk është një opsion i shkëlqyeshëm për një festë?

Shumë kultura kanë ëmbëlsira specifike të Vitit të Ri.

Për shembull, grekët shijojnë një tortë të quajtur Vasilopita, (e njohur edhe si byrek mbretëror ose byrek me borzilok) e cila bëhet vetëm për Vitin e Ri.

Kjo tortë greke e Vitit të Ri është e ëmbël dhe e mbushur me bajame.

Tradicionalisht, torta piqet me një monedhë ose kusur dhe ai që merr atë fetë duhet të jetë me fat vitin e ardhshëm.

Fruta

Në kulturën filipinase, nata e Vitit të Ri festohet me fruta.

Sa lloje frutash për Vitin e Ri?

Dymbëdhjetë, për të simbolizuar çdo muaj.

Edhe filipinasit kërkojnë fruta të rrumbullakëta, por mangot dhe shalqinjtë mund të jenë pjesë e tryezës së Vitit të Ri.

Në Meksikë, rrushi hahet në mesnatë për të simbolizuar vitin e ardhshëm, dhe në mbarë botën, shega, një simbol i pjellorisë dhe lindjes, hahet për natën e Vitit të Ri.

Grurë dhe makarona

Gruri ka qenë gjithmonë një simbol i prosperitetit, suksesit dhe pjellorisë.

Zierjet me grurë, skuqjet, por edhe gatimet e ëmbla me grurë të gatuar janë vetëm disa nga gatimet pa të cilat tavolina e festave në të kaluarën ishte thuajse e paimagjinueshme.

Interesant është edhe besimi i vjetër nga Siçilia që thotë se në vitin e ri fatkeqësia do t’i zërë të gjithë ata që për Vitin e Ri hanë makarona apo çdo lloj makarona tjetër përveç lazanjës.

Peshku

Merluci ka qenë një ushqim popullor festash që nga Mesjeta.

Shumë kohë përpara ftohjes dhe transportit modern, merluci i tharë mund të arrinte në çdo pjesë të Evropës dhe botës, kështu që tradicionalisht hahet kudo.

Gjithashtu konsumohet tradicionalisht në mesnatë në Poloni dhe Gjermani, dhe gjermanët shpesh gatuajnë edhe krapin.

Në Suedi zakonisht për Vitin e Ri shërbehet smorgasbord me specialitete të ndryshme peshku, si sallata me ushqim deti.

Në natën e Vitit të Ri, japonezët konsumojnë kaproll për pjellori më të lartë, karkaleca për jetëgjatësi dhe sardele të thata për një korrje të mirë.

Mish derri

Ekziston një besim se derri përfaqëson përparimin.

Derri  i pjekur është shërbyer në Kubë, Spanjë, Portugali, Hungari dhe Austri.

Suedezët shijojnë këmbët e derrit të ziera, gjermanët shijojnë mish derri të pjekur dhe salçiçe, dhe italianët dhe amerikanët ndjekin gjithashtu një traditë të vakteve të pasura me yndyrë, që përfaqëson pasuri dhe prosperitet.

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë