Loading…

Këto janë vijat e kuqe të Serbisë, sipas Vucic: Tregon arsyen pse nuk nënshkroi në Ohër

  • 19/03/2023 | 11:51

Këto janë vijat e kuqe të Serbisë, sipas Vucic: Tregon arsyen pse nuk nënshkroi në Ohër

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, ka thënë të dielën se do të ketë shumë gjëra më të vështira për vendin e tij në të ardhmen, pasi më 18 mars, u arrit një marrëveshje për zbatimin e planit të BE-së mes Kosovës dhe Serbisë.


Ai ka theksuar se “Serbia nuk varet më vetëm nga vullneti i mirë i Prishtinës”, raporton Danas.

“Tashmë nga shkalla në të cilën jemi gati të bëjmë disa gjëra kur flasim për rrugën evropiane”, tha ai, ndërsa u shpreh se mbrëmë se nuk ka firmosur asgjë.

“Nuk kam nënshkruar sepse Serbia është një vend i njohur ndërkombëtarisht dhe Kosova nuk është për mua. Dhe nuk dua të bëj marrëveshje juridike ndërkombëtare me Republikën e Kosovës”, tha Vuçiq në një konferencë për media.

Ai tha se “vijat e kuqe janë kundërshtimi i njohjes së Kosovës si shtet i pavarur dhe anëtarësimit të Kosovës në OKB”.

Megjithatë, ai shtoi se Serbia është e gatshme të punojë në zbatimin deri në këto vija të kuqe.

Vuçiq tha se Serbia dëshiron normalizimin e marrëdhënieve sepse “nuk mund të jetohet me mure”.

“Por ne kemi një punë të madhe përpara nesh”, tha Vuçiq, duke iu referuar veçanërisht çështjes së personave të zhdukur, i cili duhet të diskutohet.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë