Loading…

Këto modele komunikimi shkatërrojnë besimin dhe prishin marrëdhëniet

  • 13/11/2021 | 10:32

Këto modele komunikimi shkatërrojnë besimin dhe prishin marrëdhëniet

Të gjitha lidhjet varen nga një fije e hollë besimi e cila mund të thyhet lehtësisht me keqkomunikim. Pra, nëse i keni bërë këto gabime duke ndjekur këto modele komunikimi, atëherë ndaloni tani sepse këto mund të shkatërrojnë besimin dhe të prishin marrëdhëniet në një moment.


Askujt nuk i pëlqen të fajësohet dhe talljet e vazhdueshme e bëjnë tjetrin të ikë nga ju. Kur thua “është faji yt”, “Pse e bën gjithmonë këtë”, “Ti kurrë…”, po fshin emocionet që tjetri ndjen për ty.

Provoni një mënyrë tjetër për ta bërë atë të kuptojë se çfarë dëshironi vërtet. Gjithashtu, pranoni që tjetri është i ndërtuar në një mënyrë tjetër dhe nuk mund të bëjë gjithmonë atë që mendoni se është e drejtë, shkruan tvklan.

Të drejtat dhe gabimet e tij ose të saj mund të ndryshojnë nga tuajat.

Mbani llogaritë

Kur bëni diçka për dikë, nuk e mbani mend atë. Atëherë do të thotë që ju e keni bërë për një arsye egoiste gjithsesi. Nuk ka vend për konkurrencë jo të shëndetshme në asnjë marrëdhënie. Nuk ka humbës dhe fitues. Pra, hiqni dorë nga ky qëndrim. Kjo thjesht e bën tjetrin t’ju zemërojë, të shkëputet nga ju dhe t’i bëjë ata të ndihen të parëndësishëm.

E sulmoni me të shkuarën ose pikën e dobët

Nuk ka asnjë shpirt të vetëm që të mos ketë një të kaluar të thyer, një kujtesë të trishtuar apo një dobësi. Ata mund ta fshehin mirë, por dhemb kur dikush përpiqet të gërmojë. Kur thoni gjëra të tilla si “ja ku shkoni përsëri”, “e keni bërë edhe këtë më herët”, etj, thjesht e detyron tjetrin të mbyllet me ju. I keni shkelmuar në barkun e tyre të ekspozuar, anën e tyre të pambrojtur.

Qëndrimi “nuk më intereson”

Kur thua se nuk të intereson, apo edhe një “çfarëdo qoftë”, e bën tjetrin të ndihet i pavlerë, sikur ekzistenca e tyre të mos ketë rëndësi për ty. Nëse vazhdoni të harroni planet me ta, ose çfarëdo që duhet bërë, në mënyrë të përsëritur, tjetri thjesht fillon të humbasë interesin për ju. Ata mpihen dhe kjo është gjëja e fundit që dëshironi në një marrëdhënie.

Shprehja në mënyrë të tepruar të ndjesive

Sado romantike të tingëllojë në filma, këto dialogë e bëjnë tjetrin të ikë dhe të supozojë se vërtet nuk ke jetë. Edhe nëse e keni dhe e doni tjetrin me gjithë zemër, ta deklaroni një herë në një hënë blu me një intensitet të tillë është mirë, por nëse e bëni më tepër, në një farë mënyre po tregoni se nuk besoni në individualitet. Ndonjëherë i bën një presion tjetrit që edhe ai ose ajo duhet të ndihet në të njëjtën mënyrë për ju. Kjo i bën ata të vrapojnë në drejtim të kundërt.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë