Loading…

Këto pije nuk duhen konsumuar kur është nxehtë

  • 06/07/2022 | 17:40

Këto pije nuk duhen konsumuar kur është nxehtë

Shumë njerëz i konsumojnë këto pije dhe ushqime në sasi të mëdha, duke bërë një gabim të madh.


Temperatura që tejkalon 35 gradë Celsius mund të jetë e padurueshme.

Trupi përpiqet të ftohet duke djersitur, duke humbur kështu ujin.

Është e nevojshme të merren të paktën 2 litra lëng për të kompensuar lagështinë e humbur, por jo ndonjë.

Këshillohet që të reduktoni marrjen e kafesë. Nëse pini më shumë se 1-2 gota nga kjo pije, një sasi e madhe kafeine mund të ketë një efekt negativ në zemër, e cila sigurisht pompon gjakun në një mënyrë më stresuese gjatë temperaturave të larta.

Asnjëherë mos pini më shumë se maksimumi 2 gota në ditë, sepse në këtë mënyrë humbni lagështinë dhe krijoni një çekuilibër të ujit dhe kripës në trup.

Pijet e gazuarajanë gjithashtu një zgjedhje e dobët gjatë ditëve të verës. Në përgjithësi ato përmbajnë sasi më të larta të sheqerit. Ëmbëlsirat, brumi dhe makaronat duhet të hiqen plotësisht nga menyja. Trupi ka nevojë për shumë ujë për t’i tretur ato, dhe trupi tashmë humbet shumë lëngje nga nxehtësia. Pijet si çaji i ftohtë ose çaji i ftohtë i nenexhikut janë zgjedhje të mira, shkruan albeu.com.

Mund të shtoni kuba akulli në to, të shtrydhni pak limon, të shtoni gjethe nenexhiku.

Bazojeni dietën tuaj në sa më shumë supa dhe ushqime që përmbajnë shumë perime.

Shtoni sallatat e stinës në vaktet tuaja dhe përpiquni të reduktoni erëzat në vaktet tuaja. Në vend të akullores dhe shakeve, merrni fruta.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë