Loading…

Këto shtete të BE-së po e akuzojnë Britaninë e Madhe për ‘shkelje të ligjit ndërkombëtar’

  • 03/07/2022 | 19:32

Këto shtete të BE-së po e akuzojnë Britaninë e Madhe për ‘shkelje të ligjit ndërkombëtar’

Gjermania dhe Irlanda kanë kritikuar planet “e njëanshme” të qeverisë britanike për të hequr dorë nga marrëveshja e Brexit për Irlandën e Veriut, transmeton Gazeta Metro.


Qasja e Britanisë kërcënon të minojë “rendin ndërkombëtar të bazuar në rregulla” në mes të një pushtimi brutal rus të Ukrainës, thanë ministrat e Jashtëm Annalena Baerbock e Gjermanisë dhe Simon Coveney i Irlandës.

“Në këto kohë të vështira, ndërsa Rusia po udhëheq një luftë të pamëshirshme në Ukrainë, duke thyer rendin tonë të paqes evropiane, BE dhe Britania e Madhe duhet të qëndrojnë së bashku si partnerë me vlera të përbashkëta dhe një angazhim për të mbështetur dhe forcuar rendin ndërkombëtar të bazuar në rregulla”, thanë ata.

Duke i shtuar “opozitës” në rritje në Evropë dhe në Mbretërinë e Bashkuar, politikanët thanë se nuk kishte “asnjë justifikim ligjor apo politik” për një ligj të ri britanik për të hequr qafe rregullat tregtare pas Brexit, të cilat synojnë të parandalojnë një kufi tokësor midis Irlandës së Veriut dhe Republikës së Irlandës, si një vend antarë i BE-së.

Komentet vijnë pasi legjislacioni britanik javën e kaluar zgjidhi pengesën e parë në Mbretërinë e Bashkuar, duke shkaktuar zemërim të ri nga vendet e BE-së, përfshirë qeverinë e re të zëshme të Gjermanisë, shkruan Politico.

Qeveria e Boris Johnson në qershor zbatoi një projekt-ligj që do t’u mundësonte ministrave të injorojnë pjesë të protokollit të Irlandës së Veriut, një pjesë kyçe e marrëveshjes së Brexit që synon të ruajë paqen në ishullin e Irlandës dhe të mbrojë tregun e vetëm të BE-së pas Brexit. BE-ja menjëherë pas reagimit ndaj Mbretërisë së Bashkuar me veprime ligjore, e akuzuar atë për dështim për të përmbushur disa nga detyrimet e marrëveshjes së Brexit. Komisioni Evropian ka thënë gjithashtu se ligji i Mbretërisë së Bashkuar “thyen ligjin ndërkombëtar”.

Baerbock dhe Coveney thanë se BE-ja kishte qenë dhe vazhdon të jetë “fleksibile dhe krijuese” për t’u marrë me çështjet tregtare. Por qeveria britanike “zgjodhi të mos angazhohej në mirëbesim me këto propozime,” thanë ata.

“Ne i bëjmë thirrje qeverisë britanike të tërhiqet nga qasja e saj e njëanshme dhe të tregojë të njëjtin pragmatizëm dhe gatishmëri për kompromis që ka treguar BE-ja”, thanë ministrat gjermanë dhe irlandezë./gazetametro.net

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë