Loading…

Këto ushqime duhet t’i hani nëse doni dhëmbë të bardhë

  • 27/11/2020 | 22:31

Këto ushqime duhet t’i hani nëse doni dhëmbë të bardhë

Dhëmbët e bardhë janë të adhurueshëm, por fatkeqësisht duhet shumë punë dhe përkujdesje për t’i mbajtur të tillë


Përpos zbardhimit dhe teknikave në kushte shtëpie që me siguri i keni dëgjuar të gjithë, duhet të bëni kujdes me ushqimet që konsumoni.

E dini që disa lloje frutash janë miq të ngushtë me dhëmbët e bardhë? Nëse jo, hidhini një sy listës më poshtë:

Karotat

Karotat janë si një pastë dhëmbësh e ofruar nga natyra. Ato ndihmojnë në zhdukjen e njollave të dhëmbëve dhe përmirësimin e ngjyrës së tyre.

Dredhëzat

Kanë një veti pastruese dhe ju ndihmojnë gjithashtu për të mbajtur mishrat e dhëmbëve të shëndetshëm, me anë të vitaminës C që ato përmbajnë.

Mollët

Ato nuk janë vetëm të pasura me vitamina dhe ushqyese, por përmbajnë fibra të cilat i zbardhin dhëmbët tuaj dhe ju ndihmojnë të eliminoni bakteret.

Dardha

Me përmbajtjen e lartë të ujit, dardha ju ndihmon të neutralizoni acidin e gojës që shkakton probleme tek dhëmbët.

Burimi: Marie Claire

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë