Loading…

‘KFOR kritik për sigurinë në Kosovë’, QUINT’i në Serbi falënderon Ristuccia’n për punën

  • 19/09/2023 | 21:05

‘KFOR kritik për sigurinë në Kosovë’, QUINT’i në Serbi falënderon Ristuccia’n për punën

QUINT dhe Bashkimi Evropian kanë shprehur mirënjohje për komandantin e KFOR’it në Kosovë, Gjeneral Ristuccia.


Kështu, ambasadori i Italisë në Serbi, Luca Gori, ka shkruar për takimin me të. Aty ka qenë edhe ambasadori i SHBA-ve në Beograd, Christopher Hill.

Në këtë takim KFOR’i ka potencuar se misioni i tyre për të ruajtur sigurinë në Kosovë mbeter kritike.

”Si QUINT+EU shprehëm mirënjohjen tonë për komandantin e @NATO_KFOR, Gjeneral Ristuccia, për punën e tij të shkëlqyer. KFOR-i mbetet një mision kritik për sigurinë në Kosovë dhe në rajon”, ka shkruar Gori.

Në Veri të Kosovës ka pasur situatë të tensionuar gjatë muajve të kaluar. Por bashkësia ndërkombëtare vazhdon të pohojë se në Veri nuk ka ndodhur deskalimi i plotë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë