Loading…

Kim Jong e cilëson ‘sukses të ndritshëm’ frenimin e koronavirusit në vendin e tij

  • 05/07/2020 | 19:12

Kim Jong e cilëson ‘sukses të ndritshëm’ frenimin e koronavirusit në vendin e tij

Udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong Un ka vlerësuar atë që ai e përshkroi si “suksesin e ndritshëm” të vendit të tij në frenimin e pandemisë së koronavirusit, por paralajmëroi vartësit e tij që heqja e masave paraprake shumë herët mund të ishte shkatërruese, transmeton Gazeta Metro.


“Ne kemi parandaluar plotësisht gjurmimin e virusit dhe kemi mbajtur një situatë të qëndrueshme anti-epidemike përkundër krizës shëndetësore në mbarë botën, e cila është një sukses i ndritshëm i arritur”, tha agjensia shtetërore e lajmeve KCNA.

“Lehtësimi i nxituar i masave anti-epidemike do të rezultojë në një krizë të paimagjinueshme dhe të pakthyeshme,” tha Kim, sipas raportit.

Pamjet e publikuara nga KCNA të takimit treguan se Kim kryesonte dhjetëra zyrtarë që nuk dukej se po ushtronin distancën sociale. Asnjë nga ta nuk po mbante maskë.

Jeta është kthyer kryesisht në normalitet në kryeqytetin e Koresë së Veriut, thanë ata, dhe vendet e ndërtimit, dyqanet dhe hotelet tashmë janë të hapura. Shkollat ​​atje u rihapën në qershor, tha një burim.

Ekspertët besojnë se Koreja e Veriut do të ishte veçanërisht e ndjeshme ndaj një shpërthimi Covid-19 për shkak të infrastrukturës së saj të dobët të kujdesit shëndetësor.

Por vendi është gjithashtu disi i vendosur për të parandaluar virusin të depërtojë në kufijtë e tij. Koreja e Veriut ndaloi së lejuar njerëzit të hyjnë kur pandemia e parë u shfaq muaj më parë, dhe njerëzit brenda këtij vendi nuk gëzojnë lirinë për të lëvizur ashtu siç dëshirojnë./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë