Loading…

Kim Jong Un pritet të takohet me Putin në Rusi

  • 23/04/2019 | 09:54

Kim Jong Un pritet të takohet me Putin në Rusi

Media e Koresë së Veriut thanë të martën se kreu i vendit Kim Jong Un do të vizitojë Rusinë “në gjysmën e dytë të prillit”. Kim “së shpejti do të bëjë një vizitë në Rusi me ftesën” e presidentit Vladimir Putin, tha shërbimi zyrtar i lajmeve i KCNA i Koresë së Veriut.

Njoftimi erdhi pasi Koreja e Veriut shprehu kritika ndaj Shteteve të Bashkuara mbi negociatat e bllokuara rreth raketave bërthamore. Ndërsa Kina konsiderohet si aleati më i afërt i Koresë së Veriut, Moska gëzon gjithashtu marrëdhënie të mira me Phenianin. Është bërë spekulim se Putin mund të takojë Kim në qytetin lindor të Vladivostok, si një ndalesë në rrugën e tij drejt një konference në Kinë.

Një zyrtar i Koresë së Jugut tha për agjencinë e lajmeve DPA se Seuli e mirëpriti vizitën, të cilën e kuptoi si pjesë e procesit për të denuklarizimin e Gadishullit Korean.

Ndërsa Rusia po kërkon qasje më të gjerë në burimet minerare të Koresë së Veriut, duke përfshirë metale të rralla, Koreja e Veriut po kërkon qasje në furnizimin me energji elektrike nga Rusia dhe investime në infrastrukturë.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë