Loading…

Kim Kardashian sapo u diagnostifikua me një sëmundje të rëndë

  • 09/09/2019 | 21:06

Kim Kardashian sapo u diagnostifikua me një sëmundje të rëndë

Nëse jeni ndër miliona ndjekësit e Kim Kardashian në Instagram, e dini se ajo vuan nga sëmundja e psoriazës. Kjo sëmundje autoimune e lëkurës është mjaft e shpeshtë në SHBA, e cila prek rreth 8 milionë amerikanë, edhe pse mjekët nuk kanë gjetur ende kurë, fatmirësisht ka mënyra se si të trajtohet, transmeton Gazeta Metro.


Ylli 38-vjeçar zbuluan se ajo kishte disa simptoma shqetësuese.

“Jam ndjerë kaq e lodhur dhe duart e mia janë vërtetë të fryra”, tha ajo. “Ndjehem sikur po copëtohem. Duart e mia janë të mpira”.

Kardashian West spekuloi se bazuar në simptomat ajo besonte se ajo mund të ketë artrit reumatoid por vendosi të kërkojë një mendim profesional.

“Është kaq e frikshme,” tha ajo. “Kështu që, duhet të shkoj te mjeku dhe të shoh se çfarë po ndodh sepse nuk mund të jetoj kështu”.

Mjeku i saj thirri me lajmin se testet e saj të gjakut zbuluan antitrupa të shoqëruar me lupus dhe artrit reumatoid që e lanë Kardashian West në lot dhe “duke u frikësuar”.

Sipas Klinikës Mayo, lupus është një sëmundje autoimune që shfaqet kur sistemi imunitar i një personi sulmon indet dhe organet e tyre, duke shkaktuar inflamacion i cili mund të ndikojë në sisteme të ndryshme të trupit./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë