Loading…

Kina e goditur nga ‘coronavirusi’, ulë tarifat tregtare ndaj Amerikës për 75 miliardë dollarë

  • 09/02/2020 | 17:08

Kina e goditur nga ‘coronavirusi’, ulë tarifat tregtare ndaj Amerikës për 75 miliardë dollarë

Kina gjunjëzohet para administratës amerikane të Presidenitit Donald Trump. Ministria ka njoftuar për një reduktim të dukshëm prej rreth 75 miliardë dollarësh të tarifave për produktet e amerikane, transmeton Gazeta Metro.


Komisioni kinez i Tarifave Doganore ka treguar se tarifat do të ulen në gjysmë “për të promovuar zhvillimin e shëndetshëm dhe të qëndrueshëm të marrëdhënieve ekonomike dhe tregtare”, duke theksuar se tarifat për disa produkte amerikane do të ulen nga 10 për qind në 5 për qind, ndërsa disa nga 5 për qind në 2.5 për qind, përcjell Telegrafi.

“Kina shpreson që të dyja palët do të mund të ndjekin atë që janë pajtuar në marrëveshje dhe të bëjnë përpjekje për të zbatuar pjesët e tyre përkatëse për të rritur besimin e tregut, për të promovuar marrëdhëniet dypalëshe dhe për të ndihmuar rritjen ekonomike botërore”, thuhet në njoftimin e Ministrisë kineze të Tregtisë.

Ulja, e cila do të hyjë në fuqi më 14 shkurt, vjen mes betejës së Pekinit me coronavirusin e ri që deri më tani ka marrë jetën e mbi 800 personave dhe ka ngjallur një shqetësim botëror.

Ndërsa, lufta tregtare SHBA-Kinë ka tronditur tregjet nga frika se mund të shkaktojë një ngadalësim botëror. /gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë