Loading…

Kina fillon të tërheqë trupat në kufirin me Indinë pas përplasjes mes ushtarëve

  • 06/07/2020 | 13:03

Kina fillon të tërheqë trupat në kufirin me Indinë pas përplasjes mes ushtarëve

Kina filloi të tërheqë trupat përgjatë kufirit të saj të kontestuar me Indinë të hënën, thanë burimet e qeverisë indiane, pas një përleshjeje midis dy vendeve muajin e kaluar në të cilën u vranë 20 ushtarë indian, transmeton Gazeta Metro.


Kina duhet të konfirmojë akoma nëse ka pësuar viktima, por vdekjet indiane janë më të lartat përgjatë kufirit në më shumë se pesë dekada, një përshkallëzim dramatik që çoi në javë bisedimesh midis zyrtarëve të lartë ushtarakë se si të lehtësohen tensionet.

Të hënën ushtria kineze u pa duke çmontuar tenda dhe struktura në një vend në luginën Galëan afër vendit ku ndodhi përplasja e fundit, thanë burimet e qeverisë indiane, të cilët nuk pranuan të identifikohen pasi nuk janë të autorizuar të flasin me median.

Automjetet janë parë duke u tërhequr nga zona, si dhe në Hotsprings dhe Gogra – dy zona të tjera kufitare të kontestuara – thanë burimet.

Në përgjigje të një pyetje nëse Kina kishte zhvendosur pajisjet në luginën Galëan, zëdhënësi i ministrisë së jashtme kineze Zhao Lijian tha që të dy palët “po merrnin masa efektive për të shkëputur dhe lehtësuar situatën në kufi”.

“Shpresojmë që India të takojë Kinën në gjysmë të rrugës dhe të marrë masa konkrete për të realizuar atë që të dy palët ranë dakord, të vazhdojnë të komunikojnë ngushtë përmes kanaleve diplomatike dhe ushtarake dhe të punojnë së bashku për të qetësuar situatën në kufi,” tha Zhao në një konferencë për shtyp./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë