Loading…

Kina kërkon nga SHBA’të bashkëpunim: Ecni me neve në vend se të vazhdoni provokimet në det dhe ajër

  • 29/10/2020 | 23:37

Kina kërkon nga SHBA’të bashkëpunim: Ecni me neve në vend se të vazhdoni provokimet në det dhe ajër

SHBA duhet të ecë me Kinën drejt të njëjtit qëllim në vend që të vazhdojë provokimet në det dhe hapësira ajrore përreth saj, tha të enjten ministria kineze e mbrojtjes ndërsa u zotua të mbrojë sovranitetin dhe interesat e saj të sigurisë, transmeton Gazeta Metro.


Zëdhënësi i mbrojtjes së Kinës, koloneli i lartë Wu Qian tha në një konferencë për media në internet se zyrtarë të lartë nga të dy ushtritë kanë pasur një bisedë telefonike javën e kaluar dhe ranë dakord për të forcuar komunikimin, për të menaxhuar siç duhet mosmarrëveshjet dhe mosmarrëveshjet dhe për të zgjeruar bashkëpunimin në fushat e interesave të përbashkëta.

SHBA duhet të ecë me Kinën drejt të njëjtit qëllim në vend që të vazhdojë provokimet në det dhe hapësira ajrore rreth Kinës, tha ai.

I pyetur nëse shkëmbimet ushtarake Kinë-SHBA mund të vazhdonin si normale pasi ato përballeshin me sfida të shumta shoqëruar me pandeminë e rëndë Covid-19, Wu tha se grupet e punës nga të dy ushtarakët kanë kryer konferenca video mbi komunikimin e krizës në dy ditët e fundit.

Të dy palët kanë planifikuar gjithashtu të kryejnë seminare mbi ndihmën humanitare ushtarake dhe lehtësimin nga katastrofat (HADR) dhe konsultime mbi çështjet e sigurisë detare me anë të konferencave video përkatësisht në mesin e ardhshëm të nëntorit dhe dhjetorit, tha ai. “Mbajtja e komunikimit midis dy ushtarakëve është shumë e rëndësishme në rrethanat aktuale. Ne i bëjmë thirrje palës amerikane të mbajë fjalët e tyre, të marrë masa efektive për të ndaluar provokimet ushtarake në hapësirat detare dhe ajrore rreth Kinës dhe të ndalojë çdo veprim që dëmton interesat thelbësore të Kinës dhe shqetësimet kryesore “, tha Wu.

“Nëse dikush guxon të nxisë një konflikt në det, pala kineze do të luftojë me vendosmëri për të mbrojtur sovranitetin e saj kombëtar dhe interesat e sigurisë,” tha ai.

Tensionet ushtarake SHBA-Kinë u rritën në muajt e fundit lidhur me Detin e Kinës së Jugut dhe Tajvanin e diskutueshëm.

Kina pretendon sovranitetin mbi pjesën më të madhe të zonës së Detit të Kinës Jugore ndërsa Filipinet, Vietnami, Malajzia, Brunei dhe Tajvani kanë kundër pretendime mbi të.

Shtetet e Bashkuara muajt e fundit kanë rritur patrullimet detare dhe ajrore mbi zonën për të pohuar të drejtën e lirisë së lundrimit. Ushtria kineze ndoqi nga afër patrullat e SHBA duke shkaktuar tensione.

Kina është gjithashtu e shqetësuar për anijet detare amerikane që udhëtojnë nëpër ngushticat e Tajvanit dhe shitjet e armëve të teknologjisë së lartë në Tajvan, të cilat Pekini pretendon si pjesë e kontinentit të tij./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë