Loading…

Kina me politika të reja, inkurajon çiftet të kenë më shumë fëmijë

  • 23/11/2020 | 23:20

Kina me politika të reja,  inkurajon çiftet të kenë më shumë fëmijë

Kina po planifikon të përfshijë masa të reja për të inkurajuar më shumë lindje dhe për të adresuar popullsinë e saj që plaket me shpejtësi si pjesë e “planit pesë-vjeçar”pra deri në vitin 2025, njoftuan media shtetërore sot. Transmeton Gazeta Metro


Kina do të ofrojë mbështetje të gjerë financiare për të inkurajuar çiftet të kenë më shumë fëmijë, ishin shprehur zyrtarët China Daily. “Do të futen politika më gjithëpërfshirëse të popullsisë për të përmirësuar lindëshmerin në vend, cilësinë e fuqisë punëtore dhe strukturën e popullsisë,” tha Yuan Xin, nënkryetar i Shoqatës së Popullsisë së Kinës.

Kina prezantoi një “politikë të një fëmije” të diskutueshëm në 1978, duke thënë se përpjekjet për të zvogëluar varfërinë dhe zhvillimin e ekonomisë po minoheshin nga rritja e shpejtë e popullsisë, veçanërisht në fshat.

Por kombi më i populluar në botë vendosi në vitin 2016 të qetësojë kufizimet dhe të lejojë çiftet të kenë një fëmijë të dytë në një përpjekje për të adresuar rritjen e shpejtë të të moshuarve, si dhe një fuqi punëtore që zvogëlohet. Disa ekspertë thonë se tani duhet të hiqen të gjitha kufijzimet, plotësisht.

Numri i qytetarëve të moshës 60 vjeç e lart ishte 254 milion në fund të vitit të kaluar, duke përbërë 18.1% të popullsisë  totale të Kines. Numri pritet të rritet në 300 milion deri në 2025 dhe 400 milion deri në 2035, duke bërë presion të madh në sistemin shëndetësor dhe të kujdesit shoqëror të vendit, thonë demografët. Ata gjithashtu parashikojnë që në trendet aktuale, numri i njerëzve në moshë pune mund të bjerë me 200 milion deri në 2050, tha Daily Daily zyrtare, duke cituar ekspertë të qeverisë.

“Për të trajtuar në mënyrë aktive popullsinë e plakur, kërkohen masa urgjente për të reformuar politikat e planifikimit familjar të vendit tonë dhe për të çliruar lindjet”, tha Zheng Bingwen, një ekspert i Akademisë së Shkencave Sociale të Kinës. Transmeton gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë