Loading…

Kina paralajmëron SHBA që mos ta ‘ngacmojnë’ Shri Lankën: Nuk kemi nevojë për palë të tretë

  • 27/10/2020 | 12:13

Kina paralajmëron SHBA që mos ta ‘ngacmojnë’ Shri Lankën: Nuk kemi nevojë për palë të tretë

Kina ka ngritur kundërshtime ndaj asaj që e quajti ngacmimi i SHBA ndaj Shri Lankës, pasi Uashingtoni tha se ishulli i Oqeanit Indian duhet të bëjë “zgjedhje të vështira por të nevojshme” në lidhje me lidhjet e saj me Kinën, transmeton Gazeta Metro.


Komentet nga ambasada kineze erdhën para mbërritjes të sekretarit amerikan Mike Pompeo, i cili ndodhet në një turne aziatik që synon të paralajmërojë dhe të dobësojë rritjen e ndikimit të Kinës në rajon.

“Ne jemi plotësisht kundër që Shtetet e Bashkuara të shfrytëzojnë rastin e vizitës së Sekretarit të Shtetit për të mbjellë dhe ndërhyrë në marrëdhëniet Kinë-Sri Lanka dhe për të detyruar dhe ngacmuar Shri Lankën’’, Kina ka investuar miliarda dollarë në projekte të infrastrukturës në Sri Lanka si pjesë e Nismës së Rripave dhe Rrugëve të Presidentit Xi Jinping, që synon lidhjen e Azisë, Evropës dhe më gjerë, me alarmin e Indisë dhe Shteteve të Bashkuara.

Ambasada tha se lidhjet e Kinës me Sri Lanka shtriheshin prapa 2,000 vjet dhe të dy vendet nuk kishin nevojë për një palë të tretë për të diktuar kushtet.

Udhëtimi i Pompeo në Sri Lanka, dhe më vonë në Maldive, një tjetër shtet ishull i Oqeanit Indian, shihet si pjesë e një përpjekjeje për të kundërshtuar praninë dominuese ekonomike të Kinës në vendet më të vogla që ka lënë disa prej tyre në borxhe të thella./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë