Loading…
Kina po ndërton hënën artificiale, do të lansohet në vitin 2020
  • 18/10/2018 | 10:32

Kina po ndërton hënën artificiale, do të lansohet në vitin 2020

Kina ka fillar procesin për krijim e një ‘hëne artificale’, e cila do të shëndrisë mjaftueshëm sa për të zëvëndësuar dritat e rrugëve në qytetin Chengdu.


Sateliti thuhet se do të jetë tetë herë më i ndritshëm se sa hëna e vërtetë, raporton People Daily, transmeton gazetametro.net.

Shkencëtarët kinezë po planifikojnë të dërgojnë tri hëna artificial në hapësirë për katër vitet e ardhshme, të cilat janë të përbëra na nje material reflektiv si pasqyrë.

Ato pritet të qëndrojnë 500 kilomentra mbi Tokë dhe ta shëndrisin hapësirën me një diametër prej 10 deri në 80 kilometra.

Përgjegjësi i Technology Microelectronics System Research Institute Corporation që po e zhvillon projektin, Ëu Chenfeng, ka thënë se hëna artificial mund të kursejë 240 milion dollar energji çdo vit.

Ndërsa ajo pritet të lansohet në vitin 2020./gazetametro.net

Më të fundit
...
  • 25/04/2019 | 23:54
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë