Loading…

Kina prezanton dronët vrastarë: Bartin granata dhe sulmojnë në grup

  • 17/10/2020 | 14:29

Kina prezanton dronët vrastarë: Bartin granata dhe sulmojnë në grup

Ushtria kineze i ka prezantuar modelet më të reja të dronëve luftarakë.


Një prej modeleve mund të lëshohet “rafall”, me disa copë brenda disa sekondave, të cilët mund të koordinohen në grup për ta shkatërruar cakun.

Arma e re, e quajtur “dron vetëvrasës” për shkak të shkatërrimit me rastin e shpërthimit, mund të lëshohet nga kamioni ushtarak ose nga helikopteri, duke e goditur cakun në mënyrë shumë të saktë, thuhet në një video të publikuar.

Sipas prodhuesit të armëve që kontrollohet nga shteti, kjo është hera e parë që Kina përdor grup të pajisjeve ajrore pa pilotë për të operuar si një njësi e vetme gjatë kryerjes së detyruave ushtarake, shkruan Daily Mail.

Viteve të fundit, Kina e ka rritur garën me Shtetet e Bashkuara për zhvillimin e dronëve të avancuar ushtarakë.  Në mesin e arsenalit të këtij shteti gjendet një aeroplan ushtarak pa pilot i pajisur me pushkë të tipit AK-47, dronë bombardues që mund të fluturojnë 35 orë pa u rimbushur dhe dronë që hedh granata nga dy tyta.

Droni i tipit CH-901 cilësohet si dron vetëvrasës. Eksperti ushtarak kinez, Wei Dongxu, tha se këta dronë janë kombinim i përkryer i dronit dhe raketës.

Ky dron është 1 metër e 20 centimetra i gjatë dhe peshon vetëm nëntë kilogramë. Ai mund të fluturojë me shpejtësi deri në 150 kilometra në orë në një rreze veprimi prej 15 kilometrash, duke qëndruar në ajër vazhdimisht për dy o

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë