Loading…

Kina raporton 67 raste të reja të koronavirusit, të gjitha nga udhëtimet ndërkombëtare

  • 26/03/2020 | 17:50

Kina raporton 67 raste të reja të koronavirusit, të gjitha nga udhëtimet ndërkombëtare

Kina raportoi një ditë të dytë radhazi pa infeksione të reja lokale të koronavirusit, pasi epiqendra e provincës Hubei të epidemisë hapi kufijtë e saj, por rastet e importit u rritën ndërsa Pekini rriti kontrollet për të parandaluar ringjalljen e infeksioneve, transmeton Gazeta Metro.


Gjithsej 67 raste të reja u raportuan deri në fund të mërkurës, nga 47 një ditë më parë,  dhe të gjitha këto ishin të importuara, sipas Komisionit Kombëtar të Shëndetit të Kinës.

Numri i përgjithshëm i çështjeve tani është 81.285.

Komisioni raportoi gjithsej 3,287 vdekje në fund të së mërkurës, rreth gjashtëfish më shumë nga dita e kaluar.

Të gjithë pacientët e rinj ishin udhëtarët që erdhën në Kinë, duke mos raportuar infeksione të transmetuara në vend.

Shanghai raportoi më së shumti raste me 18, të ndjekur nga rajoni i Inner Mongolia në 12 dhe provinca Guangdong në 11.

Numri i çështjeve të reja ditore mbetet ndjeshëm nga lartësia e shpërthimit në vend në shkurt, duke i lejuar Pekinit të shtyjë për rifillimin e aktivitetit ekonomik në ekonominë e dytë më të madhe në botë.

Bllokimi i kryeqytetit të Hubei, Ëuhan, ku virusi u shfaq për herë të parë në fund të vitit të kaluar, do të hiqet më 8 prill, një moment historik në luftën e Kinës kundër epidemisë pasi Pekini zhvendos përqendrimin e tij drejt frenimit të rasteve të importuara dhe rindezjen e ekonomisë.

Nga frika e një valë të re infeksionesh nga rastet e importuara, autoritetet kanë ngritur masa karantine dhe kontrolli në qytete të tjera të mëdha përfshirë Pekinin, ku çdo udhëtar që vjen nga jashtë duhet të futet në karantinë./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë