Loading…

Kina-SHBA: Qëndroni larg problemeve të Hong Kongut, jeni duke nxitur kaos

  • 18/08/2019 | 20:55

Kina-SHBA: Qëndroni larg problemeve të Hong Kongut, jeni duke nxitur kaos

Kina akuzon SHBA për ‘nxitje të kaosit’ dhe urdhëron ligjvënësit që të qëndrojnë jashtë problemeve të Hong Kongut, shkruan Gazeta Metro.


Ministria e jashtme e Kinës të martën u tha Shteteve të Bashkuara që të qëndrojnë jashtë punëve të saj të brendshme pasi disa ligjvënës amerikanë, përfshirë kryetarin e Dhomës së Përfaqësuesve Nancy Pelosi dhe udhëheqësin e mazhorancës së senatit Mitch McConnell, dënuan ato që quheshin aktet e dhunës nga policia kundër protestuesve në Hong Kong.

Hong Kongu ka qenë i rrethuar nga protesta shpesh të dhunshme antiqeveritare për nëntë javët e kaluara e që shënoi krizën më të thellë politike për territorin që kur u kthye nga sundimi britanik në kinez në 1997. Ndërsa SHBA mohoi se ka dorë në këto trazira siç thoshte Kina.

Ministria e jashtme e Kinës tha që komentet e ligjvënësve këtë muaj ishin prova që vendi po përpiqet të nxisë kaos.”SHBA mohoi në shumë raste përfshirjen e saj në incidentet e dhunshme në vazhdim në Hong Kong,” tha zëdhënësi Hua Chunying. Sidoqoftë, komentet e atyre anëtarëve të kongresit amerikan i kanë dhënë botës dëshmi të reja dhe të fuqishme mbi përfshirjen e tyre.’’

Demonstratat që shkaktuan mbylljen e aeroportit nisën një verë demonstratash që shumë banorë të Hong Kongut e shohin si një erozion në rritje të lirive që u premtuan 22 vjet më parë kur territori i udhëhequr nga Partia Komuniste, Kina mori përsipër atë që më parë kishte qenë një koloni britanike./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë