Loading…

Kina thotë se janë në një pikë të re historike fillestare me ushtrinë amerikane

  • 28/01/2021 | 17:04

Kina thotë se janë në një pikë të re historike fillestare me ushtrinë amerikane

Duke lënë mënjanë fërkimet për tani, Kina thotë se marrëdhëniet midis ushtrisë kineze dhe asaj amerikane janë në një “pikë të re historike fillestare” dhe duhet të përqendrohen në bashkëpunimin dhe shmangien e konfrontimeve, transmeton Gazeta Metro.


Zëdhënësi i Ministrisë së Mbrojtjes, Kol Wu Qian tha të enjten se nën ish-Presidentin Donald Trump, marrëdhëniet ushtri-ushtri “u përballën me shumë rreziqe dhe sfida” por palët tani kanë një mundësi për të rivendosur lidhjet.

Wu tha se të dy palët mbajtën një telekonferencë të martën dhe të mërkurën mbi gjurmimin e të burgosurve amerikanë të luftës dhe atyre që mungojnë në veprim nga konfliktet e mëparshme aziatike dhe “shkëmbyen pikëpamje të thelluara në lidhje me çështjet shqetësuese të palës amerikane dhe bashkëpunimin midis dy ushtarakë, duke reflektuar rëndësinë që Kina i kushton shqetësimeve të SH.B.A.-së në fushën humanitare. ” “Aktualisht, marrëdhëniet ushtarake Kinë-SH.B.A. qëndrojnë në një pikë të re historike fillestare,” u tha Ëu gazetarëve në një konferencë mujore.

Një gjuhë e tillë me tingëllim pozitiv ushqen perceptimet që udhëheqësit e Kinës shpresojnë për një fillim të ri në marrëdhëniet dhe një diskurs më civil me Uashingtonin pas vitesh inati, edhe pse ka ndarje të thella.

Kina i urren mbështetjen e SHBA për Tajvanin, demokracinë ishullore vetëqeverisëse që pretendon si territorin e saj për t’u pushtuar me forcë nëse është e nevojshme, së bashku me praninë ushtarake të SHBA në Detin e Kinës Jugore dhe atë që e sheh si një fushatë të gjerë amerikane.

SHBA thotë se nuk e njeh pretendimin e Kinës për të gjithë detin e Kinës Jugore, akuzon Kinën për ngacmimin e fqinjëve të saj dhe mban aleanca të forta ose marrëdhënie të tjera me rivalët rajonalë kinezë si India, Australia, Koreja e Jugut dhe Japonia.

Të dy palët janë përpjekur të zvogëlojnë mundësinë e konflikteve përmes marrëveshjeve për takime të papritura në det dhe në ajër, por incidente të rrezikshme vazhdojnë të ndodhin. Ndërsa SH.B.A. e ftoi Kinën nga stërvitjet e saj detare shumëkombëshe RIMPAC në 2018, të dy palët kanë pasur një sasi të kufizuar bashkëpunimi në fusha ushtarake jo-tradicionale të tilla si kërkimi dhe shpëtimi dhe anti-terrorizmi.

“Shpresohet që pala amerikane, në të njëjtën frymë profesionalizmi, të takojë Kinën në gjysmë të rrugës, të trajtojë siç duhet shqetësimet e Kinës në fushën e marrëdhënieve ushtarak-ushtarak, të forcojë komunikimin, të kontrollojë rreziqet, të shmangë krizat dhe të shtyjë përpara marrëdhëniet ushtarake në rrugën e duhur “, tha Wu./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë