Loading…

Kina u ofron banorëve vaksinë eksperimentale pa provuar efektet e saj

  • 18/10/2020 | 23:45

Kina u ofron banorëve vaksinë eksperimentale pa provuar efektet e saj

Zyrtarët në një qytet lindor të Kinës aktualisht do t’u japin banorëve një vaksinë eksperimentale koronavirus për rreth 60 dollarë për person, pavarësisht nga fakti që efektet e vaksinës nuk janë të provuara.


Punëtorët kryesorë dhe njerëzit që janë në rrezik të lartë për shkak të koronavirusit do të jenë ndër të parët që do të marrin vaksinat, deklaruan autoritetet shëndetësore në qytetin e Jiaxing, provinca Zhejiang.

Vullnetarët e tjerë të moshës midis 18 dhe 59 të cilët kanë nevojë urgjente për një vaksinë mund të aplikojnë gjithashtu për të marrë vaksinën, e cila është zhvilluar nga firma shtetërore e ilaçeve Sinovac Biotech.

Kina ka vaksinuar punëtorët thelbësorë me kandidatët për vaksina që janë nën një program përdorimi emergjent të filluar në korrik. Por do të jetë hera e parë që qeveria ka bërë publike një vaksinë si kjo në dispozicion të qytetarëve.

Banorëve do t’u jepen dy doza, të cilat do të jepen deri në 28 ditë me diferencë pasi nënshkruan një marrëveshje inokulimi pasi efektet e vaksinës nuk janë provuar. “Meqenëse nuk është regjistruar zyrtarisht në treg, kjo lloj vaksine është aprovuar vetëm për përdorim urgjent,” thuhet në njoftim.

Por zyrtarët nuk specifikuan numrin e njerëzve që do të merrnin vaksinën eksperimentale ose kur programi do të fillojë. Një anëtar i stafit të CDC tha se detajet se kur dhe si do të shpërndahen vaksinat në qytete janë ende duke u përpunuar, raporton Global Times.

Përhapja vdekjeprurëse e virusit ka marrë jetën e mbi një milion njerëzve në mbarë botën deri më tani. Një vaksinë efektive, sipas ekspertëve, pritet nga tremujori i parë 2021.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë