Loading…

Kjo bimë sjell lumturi financiare dhe para në shtëpi

  • 12/09/2021 | 20:25

Kjo bimë sjell lumturi financiare dhe para në shtëpi

Në kërkim të bimëve të vogla, të gjelbra, të mrekullueshme, është e vështirë të veçosh vetëm një që do ta duash.


Pilea peperomioides është një bimë me gjelbërim të përhershëm, e quajtur edhe dollari kinez, pasi besohet se sjell lumturi financiare. Ajo vjen nga Kina e Jugut dhe kjo bimë shtëpie ka gjethe të bukura të rrumbullakëta me ngjyrë të gjelbër të çelët, pak specifike – prandaj edhe emri i saj. Dhe historia sesi misionari norvegjez Agnar Espegrin solli fidanët e kësaj bime nga Kina në Norvegji dhe kështu e ndihmoi atë të fillojë të rritet në të gjithë Evropën është gjithashtu interesante. Bima ose medaljoni misionar është emëruar gjithashtu pas kësaj.

Si të kujdeseni për Pilea peperomioides?

Dollari kinez është një lloj “gjysmë i shijshëm” dhe po rritet shumë ngadalë. Është shumë rezistues dhe mund të rritet deri në 30 centimetra. Ujitja e shpeshtë nuk është e nevojshme, pasi ajo mund të thahet, andaj sigurohuni që dheu të jetë i tharë plotësisht para se të ujisni. Mbajeni në anën jugore, perëndimore ose lindore për të pasur dritë dhe diell të mjaftueshëm. Dhe nëse doni t’i jepni këtë bimë një personi të dashur (për fat në financa), atëherë thjesht ndani pak nga bima mëmë, transplantoni ato në një tenxhere të veçantë dhe ujitini mirë.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Two Plant Mamas (@two.plant.mamas)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Juliana Fischer (@juicyjulezhh)

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë