Loading…

Kjo deputete pësoi rënie drastike të votave në zgjedhje

  • 19/06/2017 | 13:25

Kjo deputete pësoi rënie drastike të votave në zgjedhje

Ish-deputetja e Kuvendit të Kosovës, Labinotë Demi-Murtezi, e cila ishte pjesë e listës së LDK-së, ka pësuar rënie drastike të votave krahasuar me vitin 2014.


Demi-Murtezi, në zgjedhjet e kaluara që ishte kandidate e Partisë së Drejtësisë, e që ishte në koalicion me PDK-në, pati marrë plotë 14 232 vota, për të qenë femra më e votuar në këtë listë.

Ish-nënkryetarja e Partisë së Drejtësisë, pak para nisjes së fushatës zgjedhore, aderoi në partinë e Behgjet Pacollit.

Sipas rezultateve të dala deri më tani, Demi-Murtezi del t’i ketë marrë vetëm 3 706 vota, duke e vënë në pikëpyetje nëse do të jetë prapë deputete.

Në mandatin e kaluar Demi-Murtezi ishte femra e parë me mbulesë që arriti të zë ulëse në Kuvendin e Kosovës, shkruan Ekonomia Online.

Ndërsa në këto zgjedhje përveç saj, në parti të ndryshme kanë kandiduar edhe femra tjera me mbulesë, duke përfshirë edhe Refiqe Tërnavën, e cila është vajza e myftiut Naim Tërnava.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë