Loading…

Kjo është arma më vdekjeprurëse e krijuar nga njeriu: Mbi 280 qytete do bëheshin shkrumb radioaktiv për gjysmë ore

  • 21/02/2020 | 09:40

Kjo është arma më vdekjeprurëse e krijuar nga njeriu: Mbi 280 qytete do bëheshin shkrumb radioaktiv për gjysmë ore

Nëndetëset bërthamore janë të pajisura me raketa të fuqishme bërthamore që janë arma më vdekjeprurëse që njerëzimi ka shpikur, transmeton Gazeta Metro.


Revista National Interest renditi disa prej tyre, prodhim amerikan e rus që mund të shkatërrojnë botën, e më e para është nëndetësja bërthamore e klasës “OHIO”  e marinës së SHBA’së, që në kohën e luftës së ftohtë kishte mundësi që në më pak se gjysmë ore të bënte shkrumb radioaktiv 280 caqe të madhësisë së një qyteti.

Marina Amerikane ka në përdorim 18 nëndetëse bërthamore aktive të klasës “Ohio”.

Pas kësaj nëndetëse vjen nëndetësja “Colombia”, ndërtimi i së cilës duhet të nisë këtë vit në SHBA.

Nga nëndetëset ruse, përmenden ajo që konsiderohet “më e heshtura“Borey-A” e armatosur me raketa R-30 “Bulava” si dhe nëndetësja “Delfin” e pajisur me raketat balistike “Sineve”./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë