Loading…

Kjo është arsyeja pse akoma ndiheni të dehidratuar edhe pse keni pirë ujë gjithë ditën

  • 28/10/2021 | 16:24

Kjo është arsyeja pse akoma ndiheni të dehidratuar edhe pse keni pirë ujë gjithë ditën

Të gjithë e dimë tani që ekzistojnë disa elementë kryesorë për të jetuar një mënyrë jetese të shëndetshme, si ngrënia e një diete të ekuilibruar, ushtrimet fizike, gjumi i mjaftueshëm dhe natyrisht pirja e ujit.


Por a jeni ndjerë ndonjëherë sikur ishit ende të dehidratuar pa marrë parasysh sa ujë konsumuat gjatë gjithë ditës?

Nuk është gjithçka në mendjen tuaj; ka një arsye shkencore pse uji ndonjëherë ndihet më pak hidratues.

Dana Cohen, e cila përqendrohet në mjekësinë integruese, kohët e fundit tha se shpesh kur njerëzit janë duke pirë shumë ujë, zakonisht nuk mendojnë për një proces që ajo i referohet si “rimineralizues”.

Disa njerëz mund të përdorin filtra të specializuar të ujit që kullojnë toksina të ashpra dhe kimikate. Sidoqoftë, këta filtra gjithashtu nxjerrin lëndë ushqyese të dobishme, si çdo natrium themelor, i cili tashmë mund të jetë i rrallë në ujë të rregullt të çezmës.

Kur nuk keni natrium të mjaftueshëm në trupin tuaj në proporcion me sasinë e ujit që konsumoni, receptorët e natriumit të trupit tuaj nuk janë në gjendje të tërheqin ato molekula uji në qeliza për t’i ndihmuar ata të funksionojnë siç duhet.

Dhe nëse keni shumë ujë që qarkullon nëpër trupin tuaj, mund të keni të bëni me diçka që quhet dehje nga uji, e cila mund t’ju bëjë të ndiheni të tronditur dhe ndonjëherë edhe të dehidruar. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të zëvendësoni natriumin që po largoni me të gjithë ujin që po pini.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë