Loading…

Kjo është arsyeja pse divorci i Bill dhe Melinda Gates do të jetë pa drama

  • 06/05/2021 | 16:45

Kjo është arsyeja pse divorci i Bill dhe Melinda Gates do të jetë pa drama

Për një gjë, ata kanë shumë para për të ndarë plus, ata janë zotuar publikisht që pjesën më të madhe të pasurisë së tyre t’ia japin filantropisë.


Por një tjetër arsye që divorci i tyre ka të ngjarë të jetë pa dramë mund të jetë fakti që ata tashmë kanë një kontratë ndarjeje.

Në shtetin e Uashingtonit, ku Melinda Gates paraqiti kërkesën e saj për divorc këtë javë, një kontratë ndarjeje promovon “zgjidhjen miqësore të mosmarrëveshjeve” dhe është e detyrueshme për gjykatën nëse, për ndonjë arsye, gjykata gjen se ishte e padrejtë për një palë kur u ekzekutua.

Për një gjë, ata kanë shumë para për të ndarë plus, ata janë zotuar publikisht që pjesën më të madhe të pasurisë së tyre t’ia japin filantropisë.

Por një tjetër arsye që divorci i tyre ka të ngjarë të jetë pa dramë mund të jetë fakti që ata tashmë kanë një kontratë ndarjeje.

Në shtetin e Uashingtonit, ku Melinda Gates paraqiti kërkesën e saj për divorc këtë javë, një kontratë ndarjeje promovon “zgjidhjen miqësore të mosmarrëveshjeve” dhe është e detyrueshme për gjykatën nëse, për ndonjë arsye, gjykata gjen se ishte e padrejtë për një palë kur u ekzekutua.

Një kontratë e tillë është tipike në divorcet e çifteve me vlerë të lartë neto, ku ndarja e pasurive mund të jetë komplekse, tha avokati i divorcit Rich Cassady, partneri dhe themeluesi i Cassady Filer LLP në Seattle, i cili nuk është i përfshirë në divorcin e Gates. (Askush nga avokatët që përfaqësojnë rastin e Bill ose Melinda Gates nuk iu përgjigj një kërkese për koment.)

Që Gates tashmë e ka përgatitur një kontratë të tillë ka të ngjarë të thotë se ata e kanë bërë atë me muaj me avokatët e tyre, tha Cassady.

Çiftëzoni këtë me faktin se ish-bashkëshortët e ardhshëm do të vazhdojnë të punojnë së bashku si bashkë kryesues dhe kujdestarë të Fondacionit Bill & Melinda Gates.

“Ka 100% arsye për të menduar se divorci është miqësor”, tha avokati i famshëm i divorcit William Breslow. “Gjithçka tjetër tregon se ata do të sillen në të njëjtën mënyrë të civilizuar siç u sollën gjatë gjithë martesës së tyre.”

Për më tepër, sasia e madhe e aseteve të përfshira – pasuria neto e Bill Gates u vlerësua në 145 miliardë dollarë deri më 4 maj, sipas renditjes së Indeksit të Miliarderëve Bloomberg – e bën shumë të pamundur që çifti do të luftojë për para.

Vetëm këtë javë, për shembull, Bill Gates transferoi afërsisht 2 miliard dollarë në aksione të AutoNation Inc. dhe Canadian National Railway Co. te gruaja e tij, sipas regjistrimeve të SEC nga firma e tij Cascade Investments LLC, një transaksion i raportuar më herët të mërkurën nga Wall Street Journal .

“Kur kemi të bëjmë me pasuri të madhe, qoftë dikush që merr 50% ose 54% ose 46% [të pasurisë martesore], me të vërtetë nuk bën asnjë ndryshim në jetën e tyre sepse ata do të kenë pasuri të mjaftueshme për të bërë atë që duan”, tha Daniel Jaffe, një avokat tjetër divorci i cili përfaqëson klientë shumë të pasur dhe të profilit të lartë.

Mosmarrëveshjet në divorc zakonisht lindin kur ka çështje kujdestarie dhe kur nuk ka shumë të ardhura ose pasuri “kështu që secili person ndjen nevojën për të luftuar për çdo çështje,” shtoi Breslow.

Në rastin e Melinda dhe Bill Gates, asnjëri nuk vlen, pasi tre fëmijët e tyre janë rritur dhe ata janë ndër njerëzit më të pasur në botë.

Çifti ka punuar së bashku drejt vlerave të përbashkëta humanitare dhe kanë në plan të dhurojnë një pjesë të madhe të pasurisë së tyre për filantropinë si pjesë e Giving Pledge, të cilën ata krijuan në 2010 me Warren Buffett. Nën premtimin, individët më të pasur të botës zotohen të japin pjesën më të madhe të pasurive të tyre.

Mos prisni të mësoni se kush merr çfarë?

Çfarë saktësisht është në kontratën e ndarjes së Gates nuk dihet dhe ka të ngjarë të mos jetë kurrë, thanë avokatët që folën për CNN Business.

Në rastet kur një çift i profilit të lartë dëshiron t’i mbajë gjërat private, përtej vendosjes për të mbajtur dokumente të ndryshme nën vulë, ka procedura që i lejojnë ata që thjesht të mos paraqesin dokumentet e tyre më të folura në gjykatë.

Në vend të kësaj, kontrata e ndarjes ka të ngjarë të referohet shpesh në dokumentet përfundimtare të divorcit, por pa ndonjë detaj, tha Cassady. Kur bëhet fjalë për të treguar se kush e merr atë, vuri në dukje ai, dokumentet thjesht mund të thonë “shih kontratën e ndarjes”.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë