Loading…

Kjo është arsyeja pse Jay Z nuk do të bashkëpunoj kurrë më Rita Orën

  • 08/06/2021 | 21:40

Kjo është arsyeja pse Jay Z nuk do të bashkëpunoj kurrë më Rita Orën

Gjërat morën një kthesë drastike kur Ora vendosi të padisë ish-shefin në një përpjekje të dëshpëruar për të dalë nga kontrata.


Pas publikimit të albumit të saj debutues, ‘Ora’, në vitin 2012, i cili përfshiu këngët “How We Do”, “R.I.P.” dhe “Radioaktiv”, gjërat po bëheshin më interesante për Rita Orën, e cila nënshkroi me kompaninë e Jay-Z, Roc Nation që nga viti 2008 kur ishte vetëm 18 vjeç.

Me kalimin e kohës, megjithatë, fansat e Ritës u zhgënjyen me labelin, i cili ata besonin se nuk po promovonte ose tregtonte këngëtaren britanike aq sa ajo të kalonte dhe përfundimisht të bëhej artistja tjetër e madhe e zakonshme.

Albumi i saj debutues kishte një botim të kufizuar evropian, ndërsa Ora ishte e etur për të shtyrë një projekt në Amerikën e Veriut, disa vonesa dhe ndryshime të supozuara e vonuan këngëtaren të hiqte dorë nga një projekt në shtet deri në 2018… kohë kur ajo tashmë ishte larguar nga Roc Nation.

Prodhuesi i hitit “Let You Love Me” u ndje e nënvlerësuar dhe e pavlerësuar në etiketën e saj të mëparshme, e cila besonte se ishte më e përqendruar tek artistët e tjerë nën listën e saj, duke përfshirë Rihanna, e cila u bë përparësia kryesore e Roc Nation përpara publikimit të Anti 2016.

Ndërsa Rita dhe Jay-Z kishin një marrëdhënie mjaft të mirë pune në fillim të karrierës së bukuroshes bjonde, gjërat morën një kthesë drastike kur Ora vendosi të padisë kompaninë e ish-shefit të saj në një përpjekje të dëshpëruar për të dalë nga kontrata me muzikantin.

Me sa duket, Ora kishte shumë mosmarrëveshje me etiketimin në lidhje me marrjen përfundimisht të një projekti të plotë në SHBA. 30-vjeçarja ishte e bindur se ajo nuk ishte më një përparësi e kompanisë, gjë që vihej re nga fakti që Ora ende po luftonte për të lansuar një album në SH.B.A.

Në dokumentet e gjykatës, ajo argumentoi se ndërsa kishte regjistruar disa albume të gatshëm për t’u lëshuar, ndryshimet brenda kompanisë e kishin vënë muzikën e saj në anën e fundit pasi Roc Nation përqendroi vëmendjen e saj në menaxhimin e sporteve dhe shërbimin e tij të transmetimit Tidal.

Për më tepër, një fushatë e madhe e marketingut u shpenzua në albumin e Rihanna-s Anti për publikimin e tij në Janar 2016, i cili u përgatit muaj më parë, që do të thoshte që Ora do të duhet të priste për të marrë përsëri muzikën e saj.

Gjatë kësaj kohe, The Sun gjithashtu kishte raportuar, “Rihanna nuk e ka pëlqyer kurrë Rita dhe ka qenë duke përdorur fuqinë e saj në Roc Nation në përputhje me rrethanat. Kjo është arsyeja kryesore që ekzekutuesit e etiketës kanë qenë të pa interesuar për të bërë përpjekje për promovimin e Ritës.

“Këngët që mund t’i paraqiten asaj i jepen automatikisht Rihanna-s, e cila më pas mund t’i mbajë ato për muaj përpara se të vendosë se nuk i dëshiron ato.”

Në ankesën e saj, të marrë nga Hollywood Reporter, avokati i saj shkruajti, “Kur Rita nënshkroi me Roc Nation dhe drejtuesit e tij të lartë ishin shumë të përfshirë me të si një artiste. Ndërsa interesat e Roc Nation larmishëm, kishte më pak burime në dispozicion dhe kompania pësoi një derë rrotulluese të drejtuesve. Mbështetësit e mbetur të Ritës në etiketë u larguan ose kaluan në aktivitete të tjera, deri në pikën ku ajo nuk kishte më marrëdhënie me askënd në kompani. Marrëdhënia e Ritës me Roc Nation dëmtohet në mënyrë të pakthyeshme. Për fat të mirë për Ritën, legjislatura e Kalifornisë kishte largpamësi për të mbrojtur artistët e saj nga llojet e peripecive që ajo ka përjetuar me Roc Nation.”

Roc Nation kundërshtoi Oran në shkurt 2016, duke kërkuar 2.4 milion dollarë dëmshpërblim. Padia pretendonte se etiketa kishte shpenzuar miliona dollarë në regjistrimin e marketingut dhe kostot e tjera, të cilat ishin “thelbësore për të udhëhequr Znj. Ora në nivelin e saj aktual të suksesit dhe famës”.

Më vonë atë vit, çështja u zgjidh dhe Ora u lëshua nga kontrata e saj me Roc Nation para se të bënte një marrëveshje të re me Atlantic.

Ajo vazhdoi të publikonte këngën e saj, Phoenix, në nëntor 2018 ishte publikimi i saj i parë i albumit në SH.B.A. pasi Rita ishte në dispozicion vetëm në Evropë.

Ndërkohë, në 2019, Ora u hap në lidhje me frikën e saj për të paditur firmën e Jay-Z kur ajo mori vendimin për të dashur të largohej nga etiketa. Ajo ishte e shqetësuar për reagimin e tij dhe sesi mund të ndikojë përfundimisht në karrierën e saj.

“Unë patjetër që kisha një farë shqetësimi dhe po, unë kisha frikë nga jeta ime sepse kjo është jeta ime. Muzika ime është gjithçka që di kështu që për mua patjetër që kisha frikë. Unë dua të gjej fjalën e duhur këtu, dhe mbase ky është interpretimi im, por ndjej se jam diskriminuar sepse isha një grua,” tha ajo për Sunday Times. “Unë pothuajse u ndjeva – ndoshta ky është vetëm interpretimi im – unë mund të kisha një shans më të mirë nëse do të isha mashkull.”

Ndryshe, në muajin shkurt 2021, Ora lëshoi ​​një mini-album me titull Bang, e cila përmban disa këngë dhe arriti kulmin në Nr. 16 në Top Dance dhe Albumet Elektronike të SH.B.A-së ndërsa së fundmi, Rita është duke punuar për albumin e saj të ri.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë