Loading…
Kjo është breshka më e vjetër në botë, ka përcjellë 39 presidentë amerikan
  • 03/03/2019 | 19:48

Kjo është breshka më e vjetër në botë, ka përcjellë 39 presidentë amerikan

Breshka Jonatani është e lindur me 1832 dhe mban rekordin si një nga breshkat më të vjetra në rruzullin tokësor. Këtë vit ajo do mbushë 187 vite, transmeton Gazeta Metro.


Ajo mbetet pas breshkës tjetër eTu Malila, e cila kishte jetuar 188 vjet (1777-1965)

Breshkë Jonatani gjatë jetës së saj ka përjetuar dy luftërat botërore, revolucionin francez, shtatë monarki në fronin britanik dhe ka përcjellë 39 presidentë amerikanë.

Duke qenë kafsha më e vjetër e gjallë, Jonatan ka kaluar rekordin edhe të njeriut më të vjetër në botë, për 65 vite.

Mosha më e madhe e një njeriu në botë në 122 vite e 144 ditë mbahet nga Jeanne Calment (1875-1997)./gazetametro.net

 

Më të fundit
...
  • 20/05/2019 | 23:38
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë