Loading…

Kjo është pija që po rritë rrezikun nga kanceri

  • 14/07/2019 | 08:43

Kjo është pija që po rritë rrezikun nga kanceri

Edhe lëngjet po dalin të jenë të rrezikshme. Konsumimi i tepërt i tyre mund të rrisë rrezikun e kancerit, sipas një studimi të fundit, transmeton Gazeta Metro.


Ky është hulumtimi i parë substancial që gjen lidhjen midis sheqerit dhe kancerit.

Lëngjet e frutave treguan të njëjtën lidhje me kancerin si pijet me gaz, por agjencitë e shëndetit publik thonë se lëngjet e frutave janë pak më të mira, sepse ato përmbajnë disa vitamina dhe pak fibra.

“Ideja nuk është të shmangim ushqimet, por për të balancuar ato që konsumojmë”, tha Dr Mathilde Touvier, i cili udhëhoqi studimin.

Të dhënat u mblodhën nëpërmjet një studimi të gjatë në Francë që përfshinte 101,257 të rritur të shëndetshëm./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë