Loading…

Kjo është temperatura ideale për të fjetur

  • 16/01/2021 | 15:53

Kjo është temperatura ideale për të fjetur

Ekspertët e shëndetit dhe gjumit rekomandojnë gjithmonë të flini në një dhomë më të freskët.


Temperatura më e mirë për një dhomë gjumi pa siklet dhe djersitje është 18 gradë.

Dhomat më të ftohta ju ndihmojnë të qëndroni të freskët dhe të dukeni më të ri pasi stimulon prodhimin e melatoninës – hormonit të gjumit. Gjithashtu, është një antioksidues që do të thotë se është i shkëlqyeshëm në luftën kundër plakjes.

Melatonina e rritur zvogëlon rrezikun e sëmundjes Alzheimer. Të flesh në një dhomë më të ftohtë është veçanërisht e mirë për ata që luftojnë me pagjumësinë. Kur bëhet fjalë për kushtet shëndetësore, fjetja në një dhomë të nxehtë deri në 18 gradë zvogëlon shanset e zhvillimit të sëmundjeve të tilla si diabeti, sëmundjet e zemrës dhe depresioni. Te gratë zvogëlohet mundësia e infeksioneve të kërpudhave që pëlqejnë një ambient të ngrohtë dhe të lagësht.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë