Loading…
Kjo grua piu mjaltë me limon për një vit, por a mund ta zbuloni çfarë i ndodhi pastaj
  • 12/02/2018 | 09:50

Kjo grua piu mjaltë me limon për një vit, por a mund ta zbuloni çfarë i ndodhi pastaj

Për të mirat shëndetësore të mjaltës dhe limonit është shkruar shumë herë. Megjithatë, një grua e quajtur Crsytal Davis ka vendosur ta provojë kombinimin e këtyre dy produkteve për t’i parë vet përfitimet shëndetësore.


Ajo kishte filluar rrugëtimin e saj njëvjeçar ku kishte konsumuar vetëm ujë të vaktë me limon dhe mjaltë, transmeton Telegrafi.

Rezultatet e kishin befasuar atë aq shumë, saqë kishte filluar t’ua rekomandonte të gjithë familjarëve dhe miqve.

Kombinimi i hatashëm!

Mjalti dhe lëngu i limonit janë përdorur si ilaçe natyrale kundër gripit dhe kollit për shumë vite. Sidoqoftë, shumë pak persona e dinë shkencën që qëndron prapa efektit që e kanë.

Lëngu i limonit përmban sasi të mëdha të vitaminës C, e cila gjithashtu ndihmon në shërimin dhe përforcimin e sistemit të imunitetit.

Pra, kombinimi i këtyre dy produkteve është i hatashëm për luftimin e gripit. Megjithatë, australiania ka zbuluar se këta dy përbërës mund të bëjnë shumë më shumë se kaq.

Gjatë rrugëtimit të saj njëvjeçar ajo kishte zbuluar se përbërësit i kishin shkaktuar shumë përmirësime në trup dhe në shëndetin e saj. Cilat janë këto përfitime shëndetësore?

– Ajo kishte pasur më shumë energji në mëngjes saqë kishte ndaluar edhe konsumimin e kafeinës

– Nuk kishte pasur më infeksione të traktit urinar pasi që kombinimi i dy përbërësve shërben si diuretik natyral, i cili e stimulon heqjen e toksinave nga sistemi.

– Kishte vërejtur që lëkura e saj ishte bërë më e shëndetshme dhe më e ndritshme. Kjo mund të shpjegohet me faktin se mjalti e rritë prodhimin e kolagjenit, përderisa lëngu i limonit e pastron gjakun.

Receta:

Lëngut të gjysmës së një limoni ia shtoni një lugë gjelle mjaltë, ndërsa pastaj i shtoni pak ujë të vaktë.

Përbërësin e konsumoni çdo mëngjes kur zgjoheni dhe duhet ta keni parasysh se efektet vonojnë pak javë.

Më të fundit
...
  • 20/02/2019 | 23:35
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë