Loading…

Kjo hile e thjeshtë do t’i bëjë patatet e pjekura tepër krokante

  • 03/11/2021 | 19:07

Kjo hile e thjeshtë do t’i bëjë patatet e pjekura tepër krokante

A keni ndjerë ndonjëherë sikur të bëni patate të pjekur thjesht nuk ia vlen? Sigurisht, është një anë e shijshme që mund të shërbejë edhe si një vakt i plotë, por ta bësh atë siç duhet mund të jetë e vështirë.

Ju nuk dëshironi që ato të jenë të lagura, por gjithashtu nuk dëshironi të bëni rrëmujë për t’i bërë ato super krokante. Fatmirësisht, ka një hile të thjeshtë që për një patate të pjekur krokante do të zgjidhë të gjitha problemet tuaj!

Kjo hile është shumë e thjeshtë pasi nuk kërkon ndryshimin e mënyrës së përgatitjes së patateve Thjesht lani atë dhe hapeni me disa vrima. Kjo ndihmon që të largohet avulli gjatë gatimit. Më pas lyeni me vajin tuaj të preferuar. Mund të përdorni vaj ulliri, gjalpë, vaj vegjetal ose çdo lloj yndyre. Sigurohuni që ta mbuloni tërësisht për rezultat më të mirë. Pasi të jetë lyer me vaj, spërkatni me kripë të gjithën.

Më pas vjen pjesa që do t’ju japë një patate të pjekur ekstra krokante. Në vend që ta mbështillni me fletë metalike, e cila mund të çojë në lëkurë të lagur, vendoseni pataten direkt në raftin e furrës.

E di se çfarë po mendoni: kjo do të bëjë rrëmujë! Ju tashmë mund të imagjinoni vajin ose gjalpin që rrëshqet në furrën tuaj, duke kërkuar një pastrim të mirë. Këtu hyn hilja!

Pasi të keni vendosur patatet tuaja në raftin e mesëm, merrni një fletë pjekjeje dhe vendoseni në raftin e poshtëm pikërisht poshtë. Sigurohuni që fleta të mbulojë të gjitha patatet. Kjo hile e thjeshtë mbledh çdo vaj që bie dhe e mban atë jashtë furrës tuaj – duke kursyer një kohë të madhe pastrimi.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë