Loading…
Kjo ndodhë vetëm në Zvicër, helikopterët transportojnë ujë për lopët në kullotje |FOTO
  • 09/08/2018 | 23:08

Kjo ndodhë vetëm në Zvicër, helikopterët transportojnë ujë për lopët në kullotje |FOTO

Enë të mëdha plastike të kuqe të varura nga helikopterët “Super Puma” bartën ujin për në fermat në malet Jura dhe në ultësirat e Alpineve.


Rreth 40,000 lopë kullosin në verë në kullotat e larta në kantonin e Vaudit në Zvicrën perëndimore dhe secili ka nevojë deri në 150 litra ujë në ditë, thanë autoritetet.

Dy pellgje të mëdha janë mbushur me ujë për të lejuar fermerët me tokë të arritshme nga rruga për të mbushur kamionët e tyre tank, thanë ata.

Helikopterët e ushtrisë zvicerane filluan transportin e ujit për në mijëra lopë të etura që po vuajnë në një thatësirë dhe valë të nxehti që ka goditur pjesën më të madhe të Evropës.

Disa dhjetëra fermerë kanë bërë thirrje për një linjë të posaçme telefonike për të kërkuar ndihmë nga helikopterët që kur operacioni emergjent u njoftua të premten e kaluar.

“Unë kam marrë me qira një kullotë për 13 vjet tani. Ne kemi transportuar ujin, por kemi për më shumë”, i tha Reuters, fermeri Gregoire Martin, i cili drejton një fermë me 68 lopë dhe 90 kokë të gjedhëve të rinj në kullotën Le Culand në Rossiniere.

“Ne kemi përdorur helikopterin e ushtrisë dy vjet më parë, por në afat të gjatë nuk mund të vazhdojmë kështu”, tha ai.

 

 

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë