Loading…

Kjo pjesë e veturës mund të ua shpëtojë jetën në rast aksidenti

  • 17/10/2020 | 09:22

Kjo pjesë e veturës mund të ua shpëtojë jetën në rast aksidenti

Shumë njerëz nuk e kanë ditur që mbështetësja e kokës së veturës mund të u shpëtojë jetën, në rast aksidenti. Nëse jeni fundosur me veturë në ujë ose ju ka mbyllur vetura në aksident, atëherë me anë të mbështetëses ju mund ta thyeni xhamin e saj, shkruan Gazeta Metro.


Në shumë aksidente që ndodhin kur vetura fundosen në ujë, mbyllen dyert nga presioni dhe nuk mund të hapen fare.

Si pasojë e mbylljes së dyerve shpesh ka pasur edhe ngulfatje të njerëzve dhe nuk kanë mundur të i shpëtojnë lehtë këtyre aksidenteve.

Mirëpo ekspertët e veturave së fundi kanë treguar se si mund të shpëtohet jeta e njerëzve në rast se vetura fundoset në ujë.

Mbështetësja e kokës e cila është e vendosur në karrige, atëherë duke e larguar atë nga atë me anë të shkopave të hekurit që ajo i ka, ju mund ta thyeni xhamin dhe të dilni lirshëm nga vetura.

Kjo sipas ekspertëve ka funksionuar në shumë rast dhe sa herë që ju mbyllen dyert e veturave kjo është mundësia më e mirë që të thyhet xhami i veturës dhe ju të shpëtoni jetët tuaja. /gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë